Zmorą XXI wieku dla całego świata jest niewątpliwie problem bezrobocia. Występuje ono w każdym kraju naszej planety. Artykuł przedstawi bliżej to zjawisko ukazując sytuację Polski, gdyż najbliższe nam są sprawy tutejsze. Zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu.

Data dodania: 2013-04-03

Wyświetleń: 1264

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dotkliwy problem ogólnoświatowy

Życie ludzkie usłane różami nie jest. Są kraje biedniejsze i bogatsze, ale każdy z nich zmaga się z jakimiś bolączkami. Tak więc próżno szukać prawdziwego eldorado na Ziemi. Największym światowym kłopotem jest problem bezrobocia. Niestety, na skutek różnych czynników, systematycznie się ono pogłębia. Taki trend na arenie światowej można zaobserwować od kilku lat, a nasz kraj ma wskaźnik bezrobocia dość znaczny. Jeśli Polskę przyrównać do innych krajów, niestety nasze krajowe statystyki są jednymi z wyższych w Europie. Frustracja i zwątpienie są przyczyną wielu ludzkich tragedii, więc władze krajowe włączają się w walkę z nim.

Pomoc państwa w walce z bezrobociem

Politycy na całym świecie wymyślają coraz to nowsze sposoby na przeciwdziałanie niekorzystnemu zjawisku. Nasz rząd -  z racji, iż Polska należy do Unii Europejskiej - otrzymuje również na ten cel pieniądze. Kwoty rozdziela między urzędy pracy, przez które komunikuje się z osobami poszukującymi płatnego zajęcia. Część z tych pieniędzy pochodzi także z państwowej kasy. Pieniądze wydawane są na różne formy pomocy. Główne to staże, kursy oraz różnego rodzaju dopłaty. Właśnie owe dopłaty na rozkręcenie własnego biznesu cieszą się dużą popularnością. Oczywiście taka dopłata jest przyznawana po spełnieniu odpowiednich wymogów. Ostatnio, wraz z rozwojem nowych technologii, na popularności zyskuje e-biznes. Dość często zdarza się też, że osoba po odbytym stażu zostaje zatrudniona w firmie, gdzie go odbywała. Zarobki stażysty do wysokich nie należą, jednak zawsze lepsze to niż nic. Odbyty kurs także podnosi kwalifikację i stawia nas w lepszym świetle na rozmowie kwalifikacyjnej z ewentualnym pracodawcą.

Sytuacja na Polskim rynku pracy

Czas, by przedstawić jakieś dane. Stopa bezrobocia zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc, ale jakiś obraz sprawy byłby wskazany. Tak więc, w lutym 2013 r. wskażnik bezrobocia w Polsce wynosił 14,4% co oznacza, że powoli wzrasta. W styczniu tego samego roku było ono o 0,2 procent niższe. Szczegółowe dane na ten temat podaje w swych komunikatach główny urząd statystyczny (GUS). Warunki klimatyczne też mają niemały wpływ na poziom wskaźnika. Zimą odnotowywujemy jego wyższy odczyt niż latem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wielu prac prowadzonych na powietrzu nie sposób wykonywać w zimowej aurze. Przykładem takiej pracy może być budownictwo. Niestety wiele osób, które co prawda pracują, może słusznie narzekać na swoje zarobki często niezapewniające godziwego życia.

Jak wynika z tego artykułu problem jest poważny, zresztą nawet w sejmie słychać głosy mówiące o dalszym wzroście. Najlepszą radą jest tu jednak taka, by nie liczyć na pomoc państwa i wziąć od razu sprawę we własne ręce. Nie mówię tu oczywiście, by odpuścić zupełnie tą pomoc, tylko by nie liczyć na rozwiązanie problemu przez państwo przy naszej bierności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena