Nauka jazdy na rowerze to kompilacja wzlotów i upadków. Klasyczny sposób nauki to doczepienie po bokach kółek i biegnięcie za rowerem dziecka, trzymając kijek. Jednak na dłuższą metę taka jazda jest męcząca zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Im szybciej dziecko nauczy się jeździć samodzielnie, tym lepiej.

Data dodania: 2013-03-19

Wyświetleń: 2242

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto zaczynać naukę jazdy od rowerka biegowego?

Na naszym rynku pojawił się ostatnio rewolucyjny wynalazek – rowerek biegowy. Czym różni się on od zwykłego rowerka i czy w ogóle warto się nim zainteresować?

Rowerek biegowy to rower bez pedałów, który według specjalistów najlepiej wprowadzi Twoje dziecko w świat rowerów. Pozwala on na rewelacyjny rozwój równowagi u maluchów. Dodatkowo ta zabawka doskonali logiczne myślenie u dzieci. Jazda na rowerze wpływa na rozwój nie tylko fizyczny, ale i intelektualny. Wycieczki rowerowe już od najmłodszych lat to doskonały sposób na poznawanie otaczającego nas świata.

Jak działa rowerek biegowy?

Skoro nie ma on pedałów, jak się go napędza i jak działa? Rowerek porusza się dzięki odpychaniu nogami od podłoża. Dziecko może więc skupić się wyłącznie na utrzymaniu równowagi, odpychaniu się i hamowaniu. Stały kontakt z podłożem sprawia, że maluchy czują się pewniej oraz łatwiej manewrują rowerkiem.

Rowerki biegowe zostały stworzone dla dzieci, dla których jazda na tradycyjnym rowerze to jeszcze za wiele. Rowerki biegowe są polecane już od 18 miesiąca życia. Niektórym może wydawać się, że to zbyt wcześnie – nic bardziej mylnego. Rowerki pozwalają szybko przyswoić sobie tradycyjne rowerowe zachowania, dlatego przesiadając się na normalny rower, dzieci jeżdżące na rowerkach biegowych nie mają z tym najmniejszych problemów. Ponadto rowerki biegowe są polecane przez fizjoterapeutów oraz terapeutów wczesnego rozwoju dziecka.

Tutaj mamy do czynienia z wielkim przełomem – przez wiele lat hitem były rowerki z doczepianymi kółkami, które, powiedzmy sobie szczerze, nie do końca spełniały swoje zadanie. Dzieci co prawda nie wywracały się i czuły się bezpieczniej, ale nie uczyły się umiejętności utrzymania równowagi, bo kółka robiły to za nich. Zaczynały nienaturalnie przechylać się na boki, niszcząc kółka oraz wyrabiając złe nawyki. Przez to maluchom znacznie trudniej jest przyzwyczaić się do jazdy bez kółek. Rowerek biegowy od najmłodszych lat przyzwyczaja maluchy do naturalnych ruchów, pomagających utrzymać się na dwóch kółkach.

W przeciwieństwie do rowerków trzykołowych czy też rowerów z doczepianymi kółkami, rowerki biegowe doskonale spisują się na nierównej powierzchni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena