Internet podstępnie wkrada się w praktycznie każdą sferę naszego życia. Nie inaczej dzieje się w przypadku zakupów. Tradycyjne sklepy stacjonarne od kilku lat muszą konkurować z tańszymi i wygodniejszymi e-sklepami. Choć na tym rynku panuje już duża konkurencja, to wciąż istnieją na nim niezagospodarowane nisze...

Data dodania: 2013-03-18

Wyświetleń: 1233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Branża

Pierwszą rzeczą, nad jaką musi zastanowić się każdy, kto myśli o starcie w e-biznesie, jest wybór branży. Jeśli nie mamy odpowiednio dużego budżetu, raczej nie ma co myśleć nad handlem agd i rtv, bo konkurencja tutaj jest ogromna. Znacznie lepiej poszukać nisz. Co jakiś czas w prasie pojawiają się informacje o sukcesach sklepów handlujących średniowiecznymi strojami czy kostkami do gier planszowych.

2. Poszukiwanie dostawcy

Ważnym czynnikiem w przypadku e-sklepów jest wybór sprawdzonego dostawcy. Ponieważ z reguły w sieci panuje ostra konkurencja cenowa, musimy być przygotowani na ciężkie negocjacje warunków współpracy. W kontaktach z dystrybutorami warto posługiwać się swoją nazwą firmy, gdyż ci niechętnie wysyłają cenniki osobom prywatnym.

3. Zatowarowanie czy dropshipping

Ostatnio, szczególnie na zachodzie, sklepy internetowe odchodzą od tradycyjnego modelu związanego z zakupem towarów, umieszczeniem ich w magazynie i ich sprzedażą. Coraz częściej hurtownie oferują tak zwany dropshipping. Jest to bardzo wygodny model współpracy, gdzie właściciel sklepu występuje jedynie jako "źródło klientów" dla hurtowni, która wysyła zamówione towary bezpośrednio do klienta. Klient składa zatem zamówienie na stronie naszego sklepu, wpłaca nam opłatę za towar, a automatyczny moduł przekierowuje zamówienie do współpracującej z nami hurtowni. Nasz zysk bierze się z różnicy ceny, jaką podaliśmy w naszym sklepie, i ceny detalicznej, po jakiej kupujemy towar w hurtowni. Warto dodać, że wysyłka nie zawiera najczęściej żadnych elementów identyfikacyjnych, więc klient ma wrażenie, że produkt trafił do niego bezpośrednio ze sklepu.

4. Zakładanie i pozycjonowanie sklepu

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy informatycznej, będziemy zmuszeni do wynajęcia firmy zewnętrznej do uruchomienia i reklamowana sklepu. Pamiętajmy, by przyjrzeć się portfolio poprzednich klientów takiego przedsiębiorstwa. Warto także poszukać opinii na temat danej firmy w Internecie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena