Silniki prądu stałego znajdują zastosowanie w bardzo wielu miejscach. Spotkać je możemy na przykład w samochodach czy traktorach lub w pociągach nowszego typu. Jednakże najbardziej użyteczne okazują się one w motorach.

Data dodania: 2013-03-11

Wyświetleń: 1695

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może najpierw należałoby wyjaśnić, w jaki sposób silniki prądu stałego funkcjonują. Otóż cała filozofia polega jedynie na przemianie energii elektrycznej w mechaniczną. Aby tego dokonać, potrzebny jest oczywiście prąd stały. Gdy z zewnątrz zostaje dostarczona energia, w umieszczonych w środku uzwojeniach tworzy się nowa forma energii. Mimo że metoda ta jest wręcz dziecinnie prosta, po raz pierwszy została ona zastosowana w początkach dziewiętnastego wieku. Z pewnością większości z nas (nawet tym niezainteresowanym techniką) obiło się kiedyś o uszy nazwisko Faraday. Michael Faraday był twórcą tak zwanego silnika Faradaya i to właśnie on po raz pierwszy pokazał, w jaki sposób może być transportowany prąd elektryczny. Można by się w tym momencie spytać: „ale co to wszystko ma wspólnego z motorami?”. Otóż: to właśnie w motorach silniki prądu stałego okazują się być najbardziej użyteczne. W przeciwieństwie do takich pociągów, tutaj konieczne jest to, aby maszyna ta zdolna była nagłego ruszania i hamowania. Nie ma, jak w samochodach, żadnej amortyzacji, przez co motocyklista w wypadkach samochodowych zawsze stoi praktycznie na przegranej pozycji. Właśnie z tego powodu konieczna jest zdolność do szybkiego wymijania wszelkich karamboli.

Motorowe silniki prądu stałego, chociaż mogą brzmieć jak coś bardzo skomplikowanego, są konstrukcjami dość prostymi. Mimo to są one praktycznie niezbędne do funkcjonowania całej maszynerii. Bez nich zapewne podróżowanie w ten sposób byłoby zakazane przez prawo, ze względu na wymogi bezpieczeństwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena