Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice posyłający swoje dzieci do przedszkoli prywatnych byli postrzegani jako ekscentrycy na siłę próbujący się wyróżnić.

Data dodania: 2013-03-06

Wyświetleń: 1840

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś rodzice, którzy starają się o miejsce dla malucha w przedszkolu państwowym, spoglądają jednak na nich z zazdrością. Co zdecydowało o tej zmianie w sposobie postrzegania obu rodzajów przedszkoli?

Na pierwszy plan wysuwa się bogata oferta edukacyjna, charakterystyczna dla przedszkoli prywatnych, a więc to, czego najczęściej brakuje ich państwowym odpowiednikom. Nieprawdą jest to, że dziecko w wieku przedszkolnym jest jeszcze zbyt małe i nie można odpowiedzieć na pytanie o to, czym będzie zajmowało się w przyszłości. Owszem, trudno zakładać, że czterolatek jest materiałem na znakomitego prawnika lub lekarza, ale już w tym wieku dzieci zaczynają jednak wykazywać pierwsze zainteresowania, które nie są odbiciem pasji swoich rodziców i rodzeństwa. Problemem okazuje się zatem przede wszystkim to, że w wypełnionym po brzegi przedszkolu państwowym nie zawsze istnieją możliwości pozwalające na odkrycie dziecięcych pasji, zainteresowanie się nimi i zasugerowanie rodzicom kierunku, w jakim powinien rozwijać się maluch.

Dziś możemy wskazać na aż dwa wyróżniające się rodzaje przedszkoli prywatnych. Pierwsze z nich możemy żartobliwie nazywać przedszkolami ogólnokształcącymi, dziecko ma w nich bowiem dostęp do różnych form rozrywki i samo może ocenić, czy bardziej lubi zabawę z instrumentami muzycznymi, zajęcia sportowe czy też naukę języka obcego. Druga grupa to przedszkola profilowane. Stworzono je z myślą o dzieciach, które jeszcze przed posłaniem ich do przedszkola odkryły swoje największe pasje. W największych polskich miastach możemy zatem spotkać zarówno przedszkola językowe, sportowe i ekologiczne, jak i przedszkola artystyczne. Również w przedszkolach profilowanych dzieci mają dostęp do wielu inspirujących zajęć, nie ma więc obaw o to, że umieszczone w przedszkolu artystycznym nigdy nie poznają radości płynącej z uczestnictwa w zabawach na świeżym powietrzu. Mogą jednak również rozwijać specyficzne dla siebie zainteresowania w otoczeniu rówieśników, którzy dzielą z nimi tego rodzaju pasje.

Jak widać, bez względu na to, jaki typ przedszkola wybierze się dla swojego dziecka, wiele przemawia za tym, by mimo wszystko było to przedszkole prywatne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena