Gdy pracownik odchodzi z zakładu pracy, to obowiązkiem pracodawcy jest wydanie mu świadectwa pracy. Jest to bardzo ważny dokument, który zawiera informacje o zatrudnieniu.

Data dodania: 2013-02-26

Wyświetleń: 3272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świadectwo pracy powinno zawierać m.in. następujące informacje:

    okres, w którym był zatrudniony pracownik w danym zakładzie pracy,

    stanowisko pracownika,

    sposób rozwiązania umowy o pracę,

    liczbę dni urlopu wypoczynkowego, które zostały wykorzystane przez pracownika,

    okres, w którym pracownik był niezdolny do pracy.

W przypadku braku jednej (lub więcej) z tych informacji lub gdy któraś jest nieprawdziwa lub niekompletna, to świadectwo pracy ma wadę i trzeba będzie je sprostować.

Sprostowanie świadectwa pracy będzie także potrzebne, gdy będzie ono zawierać informacje, które są zbędne (np. opinia o pracowniku). W każdej z tych sytuacji pracownik ma prawo domagać się wydania świadectwa pracy, które nie zawiera błędów.

Pracodawca, który uwzględni wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, musi wydać nowe świadectwo w ciągu 7 dni, licząc od daty otrzymania wniosku (wliczane są soboty oraz niedziele).

Pracodawca, który nie uwzględni wniosku pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, ma obowiązek zawiadomić go na piśmie, także w ciągu 7 dni. Pracownik będzie miał wtedy prawo do odwołania się do sądu pracy.

Jak napisać wniosek o sprostowanie świadectwa pracy?

Data, miejscowość, nazwa zakładu pracy – w prawym górnym rogu kartki należy wpisać nazwę miejscowości, a także datę złożenia wniosku, poniżej podajemy nazwę swojego zakładu pracy oraz jego adres (w przypadku firmy prywatnej można podać nazwisko jej właściciela).

Dane osobowe – w lewym górnym rogu kartki należy wpisać swoje imię, nazwisko, stanowisko oraz adres zamieszkania lub adres do korespondencji, na który pracodawca będzie mógł przesłać sprostowane świadectwo pracy.

Opisane żądania – wniosek powinno się zacząć od podania swoich żądań, dokładnie wyjaśniamy, jakie informacje w świadectwie pracy trzeba poprawić lub uzupełnić. Warto powołać się się na art. 97 & 2 1 kodeksu pracy. Artykuł ten daje pracownikowi możliwość żądania sprostowania świadectwa pracy.

Uzasadnienie wniosku – wniosek trzeba będzie uzasadnić, by pracodawca miał podstawy do sprostowania świadectwa pracy. Tak więc opisujemy, dlaczego są one zgodne z prawdą (np. posiadamy dokumenty, które potwierdzą, z ilu dni urlopu wypoczynkowego korzystaliśmy).

Informacja o dalszych krokach – Na końcu wniosku należy powiadomić pracodawcę, że jeżeli nie uwzględni naszego żądania, to będziemy dochodzić naszych praw w sądzie pracy.

Podpis – wniosek trzeba będzie podpisać. Cały wniosek można napisać odręcznie, ale gdy napisany zostanie na komputerze, to podpisać trzeba go odręcznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena