Polska na szczęście posiada jeszcze obszary nietknięte przez człowieka. Rządzący ustanowili Parki Narodowe, by takie obszary pozostały w naszym kraju po naszym odejściu.

Data dodania: 2013-03-14

Wyświetleń: 1563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polska to piękne zabytki, rozwijająca się infrastruktura, a także wspaniałe widoki. Na północy rozlewa się Bałtyk z pięknymi piaszczystymi plażami, których pozazdrościć nam może niejedna śródziemnomorska miejscowość. Na południu natomiast wyrosły wspaniałe góry - Sudety na zachodzie, Beskidy w Polsce Środkowej i Bieszczady na wschodzie. Wśród nich niezapomniane Tatry.


Znajdziemy u nas mnóstwo miejsc przyrodniczych objętych ścisłą ochroną w postaci Parków Narodowych. Sumarycznie w Polsce wszystkie 23 Parki Narodowe zajmują powierzchnię ponad 3 tys. km kw. Porozsiewane są one niemal po całym kraju — od Wolińskiego Parku Narodowego na północnym zachodzie, do Bieszczadzkiego Parku Narodowego na przeciwległym kącie. Tylko trzy województwa nie posiadają swojego Parku Narodowego — są to województwo łódzkie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie.


Urzędnicy planują założyć kolejne trzy Parki Narodowe, więc wkrótce na mapie mogą wyrosnąć dodatkowe obszary ochrony, a wsród nich: Jurajski Park Narodowy, Turnicki Park Narodowy oraz Mazurski Park Narodowy.


Przepiękną wizytówką tych obszarów chronionych jest Ojcowski Park Narodowy. Ten najmniejszy u nas Park Narodowy założony w 1956 roku kryje wiele atrakcji. Przepiękną przyrodę w postaci pięknych jurajskich skał, rwących potoków i tajemniczych jaskiń (na marginesie - odnaleziono już tutaj 400 jaskiń, a szacuje się, że może ich być nawet 700). Do tego piękny zamek w Ojcowie górujący nad całą dolinką. OPN to miejsce doskonałe na świąteczne spacery. Można przyjechać tutaj samochodem — przecież Kraków czy Katowice znajdują się bardzo blisko — i spacerować całymi dniami, przechodząc przez Bramę Krakowską czy koło Maczugi Herkulesa.


Innym niezwykle ciekawym obszarem chronionym jest Roztoczański Park Narodowy. RPN to niewielki obszar znajdujący się w województwie lubelskim. Rozciąga się on na Roztoczu, a został wytyczony już w 1974 roku. Jak każdy Park Narodowy, również i ten posiada swoje godło — jest nim polski biały konik na zielono-żółtym tle. RPN posiada wiekową tradycję — już Jan Zamoyski w XVI wieku potrafił docenić walory przyrodnicze Roztocza i założył tutaj zwierzyniec (stąd nazwa miejscowości będącą siedzibą Parku Narodowego). W miejscu tym znajdowała się zwierzyna łowna. Ciekawostką jest, że w tym parku wciąż znajdują się wolno żyjące konie polskie, które tylko w czasie ostrych zim są dokarmiane przez ludzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena