Każda pani domu zdaje sobie sprawę, ile pracy trzeba wnieść, aby nasze wnętrze było piękne i zadbane. A przy tym jak usunąć wiele usterek w naszym domowym wnętrzu. Jak sobie z niektórymi sprawami uporać, dowiesz się z artykułu.

Data dodania: 2013-02-18

Wyświetleń: 1631

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odprysk na wannie

W większości sklepów chemicznych i w hipermarketach budowlanych można kupić zestawy do naprawiania emalii (szpachla dwuskładnikowa i lakier). Potrzebny jest również drobniutki papier ścierny wodny oraz aceton (bądź inny płyn do odtłuszczenia).

Pracę zaczynamy od oczyszczenia uszkodzonego miejsca. Jeśli jest to tylko zarysowanie, po delikatnym przetarciu papierem ściernym, odtłuszczamy uszkodzoną powierzchnię i dwu lub trzykrotnie spryskujemy ją lakierem. W przypadku głębszych uszkodzeń trzeba zastosować szpachlę. Odprysk oczyszczamy z ewentualnych nalotów lub rdzy (można użyć twardszego narzędzia, na przykład płaskiego śrubokręta). Po starannym usunięciu pyłu naprawianą powierzchnię odtłuszczamy, a następnie nakładamy na miejsce uszkodzenia dwuskładnikową szpachlę. Gdy stwardnieje, trzeba ją przeszlifować i wygładzić. Po dokładnym odtłuszczeniu i osuszeniu polakierować.

Jak odświeżyć nasze meble ogrodowe

Jeśli meble były olejowane, to szlifujemy je drobnym papierem ściernym, żeby odnowić i kolorystycznie ujednolicić powierzchnię drewna, po czym całość myjemy, by usunąć pył. Kiedy meble wyschną, pokrywamy je olejem do drewna, przestrzegając zaleceń producenta podanych na etykiecie.

Drewno lakierowane wymaga nieco więcej zabiegów. Przed rozpoczęciem pracy meble suszymy w słoneczne dni na świeżym powietrzu. Gdy wyschną, złuszczoną powłokę starego lakieru usuwamy papierem ściernym o gradacji 180, dokładnie odpylamy powierzchnię, odtłuszczamy wodą z dodatkiem detergentu i ponownie suszymy. Przed przystąpieniem do lakierowania, koniecznie przeczytajmy zalecenia producenta wybranego preparatu; szczególnie dotyczy to czasu schnięcia każdej powłoki oraz nanoszenia kolejnej.

Oczyszczamy szybę kominka z sadzy

Do oczyszczenia szyby można użyć wilgotnej szmatki i miałkiego popiołu. Ta tradycyjna metoda sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku delikatnego osmalenia. Chcąc usunąć poważniejsze zabrudzenia, musimy sięgnąć po płyn do czyszczenia szyb kominkowych bądź płyn do czyszczenia piekarników. Najlepsze są te, które w kontakcie z zabrudzeniem tworzą pianę (wolniej spływa z powierzchni szyby niż woda, a tym samym dokładniej likwiduje niepożądany osad). Szybę wystarczy spryskać płynem i po paru minutach ściągnąć rozpuszczony brud wilgotną szmatką, papierowym ręcznikiem bądź zmiętą gazetą. Po usunięciu sadzy szybę dokładnie spłukujemy wodą (można użyć płynu do mycia okien) i wytrzeć do sucha.

Uwaga! Środki do czyszczenia szyb kominkowych są bardzo żrące. Dlatego korzystając z nich, koniecznie trzeba używać rękawic ochronnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena