Odwiedzając Łebę, warto zwiedzić nie tylko samo miasto. Wyjątkowe położenie sprawia, że turyści nie powinni narzekać na nudę, kiedy nie można zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Od zachodniej części Łeby (Rąbka - dojazd ul. Słowackiego i Turystyczną) wiedzie trasa do jednej z największych atrakcji nad polskim morzem.

Data dodania: 2013-02-19

Wyświetleń: 2395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Panujące tu odwiecznie warunki klimatyczne, sprzyjają tworzeniu się tzw. ruchomych wydm. Największe wydmy powstają wlaśnie w okolicach Łeby. Warto zobaczyć je na własne oczy - żadne, nawet najlepsze zdjęcie nie odda tego widoku.

Do Rąbki można dojechać samochodem i pozostawić go na parkingu (w sezonie płatny). Stąd jak się komu podoba - stateczkiem po jeziorze, "melex-em", rowerem (jest tu także wypożyczalnia rowerów) lub piechotą można dostać się do wydm. Ponieważ jest to teren Słowińskiego Parku Narodowego, poruszanie się pojazdami z silnikiem spalinowym jest zabronione.

Po drodze warto zwiedzić miejsce, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali doświadczalny poligon rakietowy. Obecnie funkcjonuje w tym miejscu Muzeum Wyrzutni Rakiet. Zwiedzanie muzeum trwa około 40 min i odbywa się z przewodnikiem. Informacje zdobywane podczas zwiedzania, dotyczą nie tylko wyrzutni zainstalowanej tu przed laty przez Niemców, ale i historii broni rakietowej jako takiej. Na terenie muzeum udostępniona jest dla turystów wieża widokowa. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na morze i Jezioro Łebsko. Patrząc na południowy zachód, w oddali, przy dobrej widoczności, można zauważyć najwyższą na wybrzeżu wydmę - Górę Łącką (ok. 40 m n.p.m.).

Po krótkim  odpoczynku, można ruszyć dalej w kierunku wydm. Odległość od Rąbki do wyrzutni to 3,5 km, od wyrzutni do wydm 3,5 km. Wracać można tą samą drogą lub plażą. Można także powędrować dalej - do Czołpina (ok. 17 km) albo Rowów (ok. 25 km).

Licencja: Creative Commons
1 Ocena