Gdy wybieramy farbę do malowania swojego domu największym dylematem wydaje się dobór odpowiedniego koloru, w którym będziemy się dobrze i komfortowo czuli, a także taki, który będzie idealnie komponował się z całą aranżacją wnętrza.

Data dodania: 2013-02-16

Wyświetleń: 965

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większy problem jednak pojawia się, gdy planujemy pomalować swój dom na zewnątrz – tam nie zastosujemy zwykłej farby do wnętrz. Będzie nam potrzebna specjalna farba fasadowa, a oprócz posiadania właściwego dla nas koloru, będzie ona musiała odznaczać się odpowiednimi właściwościami i parametrami. W końcu fasadę domu malujemy rzadziej niż wnętrze i zależy nam na tym, by doskonały efekt utrzymywał się jak najdłużej.

 

Zanim udamy się na zakupy

w sklepie z materiałami budowlanymi czeka na nas szeroki wybór tego typu produktów. Dobrze więc określić wcześniej, jakiego typu farba fasadowa będzie nam potrzebna – czy faktycznie nasz dom będzie potrzebował jakichś szczególnych parametrów, czy też wystarczy postawić na jej jakość estetyczną. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy określić warunki, w jakich znajduje się dany dom, a wręcz konkretna ściana – czy jest bardzo nasłoneczniona? a może znajduje się w ciągłym cieniu, przez co jest narażona na mchy i porosty? Czy grożą jej silne zabrudzenia (np. pod wpływem bliskości trasy szybkiego ruchu)? A także inne szczególne warunki, takie jak klimat morski, częste wichury itp. Oczywiście też pomyślmy o tym jaki kolor farby będzie nam najbardziej odpowiadał.

 

 

Parametry farb fasadowych

Malowanie domu od zewnątrz wymaga doboru odpowiednich parametrów farby (dobranych na podstawie informacji podanych wyżej).

a) spoiwo farby – od jego ilość zależy jakość produktu. Im jest go więcej, tym lepiej. Spoiwem może być winyl, akryl, silikon, cement, itp.

b) wodoszczelność – jest to ważne kryterium zwłaszcza w przypadku ścian narażonych na częstą wilgoć i deszcze. Farba powinna mieć tym samym niska chłonność, co ochroni ścianę przez grzybem, pleśnią, wzmożonymi zabrudzeniami, a nawet przed odpadaniem tynku.

c) odporność na słońce (promienie UV) – chroni ona farbę przede wszystkim przed blaknięciem kolorów, ale też przed pęknięciami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena