Urządzając mieszkanie, dbamy o właściwy wystrój wnętrza, o kolorystykę farb i tapet, estetyczne i praktyczne umeblowanie, wytrzymałą i oryginalną podłogę oraz harmonijne dobrane dekoracje: lustra, zegary, firanki, lampy. Często zostaje wolna przestrzeń na ścianie, którą wspaniale wypełni nam obraz.

Data dodania: 2013-02-08

Wyświetleń: 1482

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie wieszamy nie tylko obrazy czy ich reprodukcje, ale także wiele innych elementów, jak choćby widokówki, zdjęcia, dyplomy, papirusy, hafty na tkaninach czy inne pamiątki. Coraz częściej przełamujemy odwieczne zasady zestawiając ze sobą kontrasty stylistyczne. Na przykład nowoczesny plakat wspaniale wpisujący się w aranżacje modernistyczne, gdy zostanie umieszczony we wnętrzu urządzonym klasycznie, będzie stanowił ciekawy kontrapunkt dla nagromadzenia elementów stylowych.

Dla kogo obraz?

Z uwagi na tak różne znaczenia pojęcia „obraz”, który nie oznacza już wyłącznie klasycznego malunku, w zasadzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli lubimy nowoczesność, możemy powiesić awangardową grafikę. Marzy nam się stonowanie pokoju? Wybierzmy spokojny pejzaż. Czujemy potrzebę wyrażenia swego zdania na jakiś temat – od tego są plakaty. Chcemy mieć ścianę wspomnień? Powieśmy ulubione zdjęcia swoje i rodziny.

Obraz pełni nie tylko funkcję dopełniającą. Może stać się głównym elementem, który stanowi o charakterze pomieszczenia. Jeśli chcemy je optycznie powiększyć, powieszenie obrazu z otwartymi drzwiami i długim korytarzem (jak na poniższym przykładzie) doda wnętrzu wirtualnej przestrzeni.

Czasem mamy ochotę coś zmienić, ale nie zawsze posiadamy fundusze na kapitalny remont. W takim przypadku możemy odświeżyć wystrój sprawiając sobie niebanalny obraz.

Obrazy wreszcie idealnie nadają się na upominki. Gdy chcemy zrobić prezent komuś bliskiemu, zamówmy obraz jego ulubionego malarza, grafika czy wydrukujmy zdjęcie z podróży życia. Najbezpieczniej jest ofiarować obraz bez ramy, aby obdarowany mógł sam ją dobrać do klimatu pokoju i jego kolorystyki. Uniwersalną oprawą jest naciągnięcie płótna na blejtram, czyli na wewnętrzne krosno. Dobrze komponuje się zarówno z wnętrzami minimalistycznymi, jak i tymi klasycznymi.

Istnieją sklepy internetowe, w których odnajdziecie Państwo bogatą kolekcję obrazów, reprodukcji, plakatów i zdjęć. Drukuje się też tam obrazy ze zdjęć dostarczonych przez klienta. Zapewniamy dobrej jakości druk na różnych materiałach (papier, folia samoprzylepna, folia meblowa, folia magnetyczna, płótno). Państwu zostawiamy wspaniałą oprawę.

Jak eksponować obrazy?

Rzadko kiedy wieszamy na ścianie pojedynczy obraz. Coraz bardziej popularne jest łączenie kilku mniejszych obrazków w kompozycje. Dotyczy to zwłaszcza galerii ze zdjęciami.

Obowiązuje kilka zasad.

1. Wskazane jest umiejscawiać obok siebie obrazy o podobnej tematyce, zwłaszcza gdy zachowuje się zasady symetrii.

2. Duży obraz nie może przytłoczyć małego, dlatego małe niech znajdą się koło siebie, a te większe koło siebie.

3. Wieszając obrazy w linii prostej czy w kwadracie, duży musi być w centrum kompozycji.

4. Wieszając obraz przy meblu czy kanapie warto trzymać się reguły, aby zajął on 2/3 wolnej przestrzeni oraz zachował odstęp 10 -15 cm ponad oparciem czy blatem.

5. Odległości między większymi obrazami (gdy są 2 lub 3) powinny wynosić min. 10 cm. Przy większej liczbie małych obrazków odstępny te nie powinny być mniejsze niż 5 cm.

Jak dobrać ramę do obrazu?

Wydawałoby się, że nic prostszego. Tymczasem dobór ramy do obrazu, grafiki czy zdjęcia to cenna umiejętność. Rama bowiem powinna pasować nie tylko do prezentowanego obrazka, ale także do otoczenia, w którym całość zostanie umiejscowiona.

Skupmy się jednak na klasycznych zasadach. Generalnie rama powinna podkreślić klimat tego, co w nią oprawiamy oraz zbudować harmonijną całość z otoczeniem.

Najwygodniej zanieść obraz i zdjęcie wnętrza, w jakim chcemy obraz powiesić, do firmy zajmującej się oprawą i zlecić specjaliście dobór, ale można tez spróbować zająć się tym osobiście, mając na uwadze kilka poniższych zaleceń.

1. Oprawa nie powinna zaburzać estetyki i stylu obrazu. Poniżej przykład te samej ramy dla dwóch różnych obrazów. Pierwszy przykład nie jest najlepszy, rama jest zbyt intensywna i za szeroka, przytłacza żywioł na obrazie drugi przykład natomiast stanowi doskonałe połączenie ramy i obrazu.

  

2. W zależności od barwy i nasycenia ramy, będzie ona podkreślać kolory chłodne lub ciepłe w obrazie, wyostrzy kontury lub przeciwnie, rozmyje je. Jeśli nie potrafimy ocenić, jaka rama przysłuży się obrazowi, najbezpieczniej jest zastosować jeden z kolorów uniwersalnych, czyli złoto lub srebro.

3. Kolor ramy wydobywa z obrazu właśnie tę barwę. W poniższym przykładzie czarna rama spowodowała, że czarne elementy grafiki (łodygi) bardziej się rzucają w oczy.

4. W przypadku nowoczesnych wnętrz mamy spory wybór, bo pasują do nich prawie wszystkie rodzaje ram: drewniane (w różnych kolorach), złocone czy srebrzone, metalowe, ceramiczne, zarówno gładkie jak i z ornamentami czy frezem, te błyszczące i te matowe.

5. Do wnętrz stylowych raczej wskazane jest dopasowanie ram klasycznych (drewno, złoto, misterne zdobienia).

6. Reprodukcje o współczesnym charakterze (plakaty, grafiki, czarno-białe zdjęcia) najokazalej wyglądają w prostych ramach (najlepiej czarnych) lub antyramach, gdyż pozwolą pełniej wyeksponować wyrazistą treść

7. Z kolei obrazy i ich reprodukcje w delikatnych tonacjach najlepiej prezentują się w wysublimowanej i wyszukanej oprawie. Aby wydobyć cały urok takiej pasteli czy akwareli, wskazane jest skorzystanie dodatkowo z passpartout (bogata gama kolorystyczna, najlepiej wybrać kolor pasujący do obrazu, nie ramy).

8. Wybór ramy oraz lokalizacji obrazu zależy także od stopnia oświetlenia ściany.  Obrazy o delikatnym, rozświetlonym charakterze można powiesić także w ciemniejszych miejscach, ale mocne, ciemne barwy wymagają jasnej ekspozycji, aby wnętrze nie stało się mroczne.

9. Oprócz ramy ważnym elementem oprawy jest te szyba ochronna. Nie tylko podkreśli kolorystykę obrazu, ale i zabezpieczy go przed zblaknięciem.  Zwykła jest tańsza, ale  droższa antyrefleksyjna zapobiegnie odbijaniu się w szybie elementów otoczenia, przez co z każdej odległości i pozycji obraz będzie równie dobrze widoczny.

10. Obrazy na płótnie czy reprodukcje na canvasie najlepiej wyglądają naciągnięte na ramę wewnętrzną, czyli tzw. blejtram. Nie potrzebują dodatkowo zewnętrznej ramy. Samo wysunięcie do przodu powierzchni obrazu o kilka centymetrów w stosunku do ściany wspaniale go eksponuje.

Pamiętajmy, że dobrze dobrana rama jest finalnym etapem tworzenia kompletnego dzieła sztuki. Ale najważniejsze jest, aby obraz i jego oprawa najzwyczajniej się nam podobały.

Photos via: wnetrzator, DCOL

Licencja: Creative Commons
0 Ocena