Turystyczny szlak Ziemi Sandomierskiej oraz jej mieszkańcy, dla których soczyste jabłka i słodkie winogrona to coś więcej niż owoce. To powód do dumy!

Data dodania: 2013-01-24

Wyświetleń: 227

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ich wspólną stolicą jest Sandomierz, jedno z najpiękniejszych polskich miast z historyczną zabudową urbanistyczną i ujmującym krajobrazem jednocześnie. Położony na siedmiu wzgórzach jest często nazywany 'małym Rzymem'. Architektoniczne perełki, jak Stare Miasto z Ratuszem, Zamek Sandomierski czy wywołująca niesamowite wrażenia podziemna trasa turystyczna, nadają temu miastu niepowtarzalny urok. Podkreślają to Góry Pieprzowe będące stepowym rezerwatem i wschodnim zwieńczeniem Gór Świętokrzyskich. Jeśli planujemy tu przyjechać latem, warto wybrać gospodarstwa agroturystyczne jako bazę noclegową. Zyskamy bliskość do miasta mając równocześnie kontakt z lokalnymi mieszkańcami, którzy dobrze znają pozostałe atrakcje regionu. Wynająć można prywatne domki lub pokoje. Oferta dotyczy miejsc zlokalizowanych zaledwie pół godziny pieszo od centrum miasta, jak i tych, w pobliżu których dostępna jest stadnina koni czy szlaki rowerowe. Wygodnym dodatkiem jest możliwość zamówienia posiłków (np. samych śniadań przed rozpoczęciem zwiedzania). Taka opcja daje nam większy wybór oferując zarazem produkty kuchni regionalnej, w tym świeże warzywa i owoce.

Ziemia Sandomierska z owoców słynie i właśnie z nimi możemy związać cel naszej wizyty w regionie. Tak jak na południu Europy powszechne są winogrona, tak w naszym pasie klimatycznym, nazywane są nimi jabłka. Mieszkańcy zdają się wiedzieć o tym doskonale, bo właśnie tutaj odwiedzić możemy pierwszy w Polsce szlak łączący z sobą te owoce. Sady są bogactwem i lokalną dumą okolicy. Historia pierwszych sięga XII wieku, kiedy zakładali je cystersi. Dzisiaj tworzą je gospodarstwa agroturystyczne z dwu, trzypokoleniową tradycją, które koncentrują się głównie na uprawie jabłek. Sandomierski Szlak Jabłkowy to aktualnie 200 kilometrowa trasa, na której można degustować owoców, zarówno starych, jak i obecnych odmian. Kupimy też przetwory domowej roboty: konfitury, kompoty czy nalewki. Żyzna gleba i korzystny mikroklimat sprzyjają również uprawie winorośli - niegdyś w regionie powszechnej, a obecnie w fazie renesansu. Sandomierski Szlak Winiarski liczy 60 km i skupia kilka winnic rozmieszczonych na trasie szlaku jabłkowego.

Reasumując lokalne atrakcje sandomierskiego szlaku:

- Jedna z największych winnic w Polsce.
Jej właścicielom bardzo zależy, by charakter produkowanego przez nich wina był indywidualny. Sami uczestniczą w szkoleniach i poszerzają swoją wiedzę, by mieć decydujący wpływ na procesy jego wytwarzania. Co więcej, udało im się wprowadzić je do sprzedaży, a to w przypadku polskiego wina jest nadal dużym osiągnięciem.

- Ponad stuletnia piwniczka do degustacji.
Uzupełnieniem tej winnicy są w pełni wyposażone apartamenty dla gości (z łazienkami i aneksem kuchennym) oraz możliwość zamówienia posiłków.

- 5 dniowa wycieczka z przewodnikiem.
Po zakątkach Ziemi Sandomierskiej oprowadzi nas miejscowy winiarz, pokazując najciekawsze zabytki, malownicze krajobrazy i regionalną tradycję związaną z sadownictwem.

- Gospodarstwa agroturystyczne oraz enologiczne.
Łączą uprawę winorośli z sadownictwem oraz zakwaterowanie z aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Są tam, gdzie możemy doświadczyć spokoju okolicy z poznaniem jej codziennych walorów.

- Winiarstwo zakonne.
Zaczyna w regionie powracać, a zaistniało  w 1227 roku dzięki przybyłym tu dominikanom. Dzisiejsi zakonnicy postanowili przywrócić świetność z tamtych czasów. Prowadzą w Sandomierzu własną winnicę, która jest otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena