Jednym z wielu pytań posiadaczy aut jest: czy warto kupić nieobowiązkowe ubezpieczenie AC? Każdy wie, że odpowiedź nie jest prosta, ale dodatkowe ubezpieczenie lepiej będzie chroniło auto oraz naszą kieszeń, niestety nie ma nic za darmo i wiąże się to również z regularnym płaceniem składek.

Data dodania: 2013-01-21

Wyświetleń: 481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym (nieobowiązkowym) ubezpieczeniem pojazdu mechanicznego. Polisy zawiera się przeważnie na okres 12 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach termin ten może być krótszy) i nie są one przedłużane automatycznie. W przeciwieństwie do OC, ogólne warunki umowy (OWU) ubezpieczenia AC są regulowane nie przez ustawę, a przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, czyli zakres określonych ofert różni się między sobą. Niezapoznanie się z warunkami umowy, może w przyszłości zaowocować tym, że szkodę posiadacz auta będzie musiał likwidować na swój koszt. Ubezpieczenie AC obejmuje ochroną auto na terenie kraju i zagranicą (szczegółowa lista państw dostępna jest u poszczególnych ubezpieczycieli).

Zakres AC

Jak już wcześniej zostało wspomniane zakres ochrony AC nie jest regulowany przez ustawę i jest on różny dla poszczególnych towarzystw. Najczęściej AC (nawet w wariantach podstawowych) obejmuje szkody powstałe wskutek: zderzenia pojazdów; zderzenia z przedmiotami, osobami i zwierzętami; zniszczeń wyrządzonych przez osoby trzecie; działania sił natury lub zdarzeń losowych; działania czynnika chemicznego albo termicznego. Z reguły ubezpieczenie AC wypłacane jest również w przypadku, gdy za kierownicą nie siedział posiadacz auta a np. osoba z rodziny. Każdą szkodę, jak najszybciej należy zgłosić do ubezpieczyciela. Wielu kierowców wykupując AC nie zwraca uwagi, czy obejmuje ono ochroną kradzież pojazdu, niestety jest to poważny błąd, ponieważ bardzo często, w wielu towarzystwach, podstawowe AC nie obejmuje tego typu zdarzeń. Dlatego warto jeszcze raz w tym miejscu przypomnieć, że czytanie OWU przy zakupie polisy AC jest bardzo ważne, ponieważ umowy AC zawierają wiele haczyków. O odszkodowaniu z ubezpieczenia mogą zapomnieć osoby, które przyczyniły się swoim nierozsądnym zachowaniem lub niedbalstwem do nieszczęśliwego zdarzenia.

Kupić nie kupić?

Ubezpieczenie AC jest dodatkowym świadczeniem, na które najczęściej decydują się właściciele nowych i drogich pojazdów mechanicznych. Szkody związane z tego typu autami zawsze są kosztowne i większości właścicieli byłoby je trudno zlikwidować z własnej kieszeni. Dlatego posiadacze wyżej wymienionych aut powinni zawsze decydować się na zakup ubezpieczenia AC. W praktyce również bywa tak, że właściciele nowych aut kupując je na kredyty bardzo często są zobowiązani przez banki do zakupienia polisy, więc nie jest to do końca, aż takie dobrowolne ubezpieczenie. Posiadacze starszych i tańszych pojazdów bardzo często nie decydują się na zakup polisy, w przypadku drobnych wypadków nie odczują oni zbyt poważnych konsekwencji finansowych, jednak np. przy kradzieży kilkunastoletniego samochodu straty mogą być spore. Należy również pamiętać, że składki są różne, a ich wysokość zależy od m.in. rodzaju auta, wieku posiadacza, czyli właściciel Reanult Clio rocznik 1999  nie zapłaci składki AC, tyle co właściciel Lamborghini Gallardo z 2010 roku. Ubezpieczenie AC warto posiadać, niezależnie od rodzaju i wieku auta, zapewnia ono dodatkową ochronę pojazdu, dzięki czemu więcej szkód będzie pokrywanych przez ubezpieczyciela. Jednak przy wyborze AC każdy posiadacz auta powinien bardzo wnikliwie zapoznać się z ofertami oraz OWU poszczególnych przedstawicieli, bo w tym wypadku tanie AC wcale nie musi być dobre.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena