Z czym kojarzy się słowo „galeria”? Oczywiście oprócz galerii handlowej to przede wszystkim miejsce, gdzie obejrzeć można wytwory artystów, kontemplować sztukę i złościć się lub zachwycać. A co najbardziej wzbudza emocje?

Data dodania: 2013-01-03

Wyświetleń: 262

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście tematy tabu obnażane przez sztukę w sposób bardzo drastyczny i zakrawający o herezje lub bezczeszczenia. Są jednak znacznie mniej zauważane i chyba mniej doceniane dziedziny sztuki, takie jak chociażby rozmaite rzemiosła, które dziś wykorzystuje się w sztuce użytkowej.

Dziś jedną z niewielu takich dziedzin, łączących starą sztukę, na przykład kowalstwo, z nowoczesnymi, praktycznymi wytworami, jest kucie żelaza na bramy i ogrodzenia. Podobnie dzieje się w dziedzinie… oświetlenia. Połączenie żelaza i stali ze szkłem lub metalami szlachetnymi daje naprawdę ciekawy efekt. Wystarczy udać się do galerii artystycznych prezentujących takie prace lub do specjalnych sklepów, w których możemy kupić artystyczne przedmioty codziennego użytku.  Posiadanie w domu takiego przedmiotu daje niezwykle ciekawy efekt: lampy łazienkowe złożone z kutego metalu, połączone ze szkłem lub lampy nowoczesne przypominające minimalistyczne formy.

Sztuka może przybierać różne formy, ostatnio najczęściej  otaczamy się nią na co dzień. A sztuka użytkowa jest dość  dyskusyjna. Posiada bowiem nadrzędną funkcję: jest praktyczna i choć pełni funkcję estetyczną, nie ma za sobą nic więcej. Wzornictwo dziś jest bardzo bogatą i różnorodną dziedziną. Widać to świetnie właśnie w dziedzinie oświetlenia:  różne rodzaje lamp są w pewien sposób wytworem sztuki – i choć nie mają się wyłącznie podobać, ale służyć człowiekowi na co dzień, nie niosą za sobą przekazu.

Najbardziej uniwersalne są dziś lampy ledowe, które możemy niemal dowolnie kształtować i wykorzystywać w wielu formach i elementach.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena