Poważny niepokój budzą publikowane ostatnio prognozy i komentarze dotyczące wizji polskiej sytuacji gospodarczej w 2013 roku. Czołowi ekonomiści otwarcie przestrzegają przed nadciąganiem poważnej recesji. 

Data dodania: 2012-12-28

Wyświetleń: 790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niepokoju tego nie są w stanie złagodzić gorące zapewnienia, pragnienia i nadzieje rządu na osiągniecie zaplanowanego wzrostu PKB na poziomie 2,2%.

Pogłębiający się kryzys branży budowlanej, spowodowany osłabieniem koniunktury na rynku nieruchomości, a także coraz poważniejsze kłopoty branży motoryzacyjnej i transportu stwarzają coraz większe zagrożenie dla utrzymania bezrobocia na dotychczasowym poziomie. Dodatkowo nie jest wykluczone odchudzanie wydatków budżetowych poprzez drastyczne zmniejszenie zatrudnienia, tym bardziej że wyczerpywanie środków unijnych nie uzasadnia utrzymania sporej liczby dotychczasowych stanowisk urzędniczych. Kryzys rynku pracy, a tym samym wzrost bezrobocia w nadchodzącym 2013 roku jest w tej sytuacji nieunikniony.

Stąd coraz większa grupa osób jest zagrożona utratą pracy.  Widoki na znalezienie nowej pracy nie są już takie dobre jak kilka lat temu. Praktycznie bezrobocie przestaje mieć związek z poziomem wykształcenia, czy doświadczeniami zawodowymi – dotyka zarówno absolwentów szkół i uczelni, jak też kadrę kierowniczą średniego i wyższego szczebla z wieloletnim stażem pracy. W obecnych rozmiarach stanowi poważny problem społeczny, który skutkuje osłabieniem psychicznym, depresją, popadaniem w nałogi, myślami samobójczymi. Wszystko to następuje prawie zawsze  na skutek utraty zabezpieczenia finansowego. Codzienność zamienia się w poczucie braku przydatności, bezradność i smutek. Każdy ma nadzieję i chce tego uniknąć, jednak dzisiaj trudno wykluczyć, że ten problem nie dotknie właśnie nas samych.

Czy można się do tego przygotować?

Przynajmniej warto spróbować. Trzeba postawić się w sytuacji dokonanej, aby rozpocząć poszukiwanie alternatywy, którą jest pomysł na nowa pracę jako źródło środków utrzymania. Może warto na początek odświeżyć swoje CV i rozejrzeć się w ofertach pracy.
Ważne jest, aby kreatywnie podejść do tego zagadnienia, aby nie ograniczać się wyłącznie posiadanymi już umiejętnościami czy wiedzą. Chyba wskazane jest także zastanowienie się, do jakiego rodzaju pracy oraz wynagrodzenia  ekstremalnie jesteśmy gotowi obniżyć swoje aspiracje. Bo jeśli nie będzie pracy w oczekiwanym zawodzie, to awaryjne rozwiązanie może być bardzo cenne. Takie podejście jest zdecydowanie lepsze, niż bezczynne czekanie na wymówienie i zamartwianie się co będzie potem. Podjęcie tematu w odpowiednim czasie jest ważne dla psychiki, aby nie wyrzucać sobie opieszałości w działaniu. Im więcej możliwości uda się rozważyć, tym większa szansa na rozwiązanie trudności po utracie pracy oraz uniknięcie kłopotów emocjonalnych a w konsekwencji także często zdrowotnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena