Choroby hematologiczne to choroby krwi i układu krwiotwórczego. Do chorób hematologicznych należą róznego rodzaju niedokrwistości.

Data dodania: 2012-12-19

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Agranulocytoza, anemia, granulocytopenia, czyli niedokrwistości, również skazy, nowotwory – to wszystko zaliczamy do trudnych do rozpoznania przez pacjenta chorób hematologicznych, czyli popularnych chorób krwi. Choroby krwi mają to do siebie, że nie jest je łatwo pacjentowi rozpoznać. Potrzebne są badania krwi, by stwierdzić, czy wszystko jest w porządku z naszym układem krwionośnym. Anemię akurat można łatwo rozpoznać, jeśli mamy ją już jakiś czas –  wystarczy spojrzeć na swoje paznokcie, one są najlepszym miernikiem ilości czerwonych krwinek w krwi. Jeśli zauważysz, że tkanka pod paznokciami jest koloru białego, to znaczy, że masz zaawansowaną anemię i musisz koniecznie coś z tym zrobić, bo może się to niekorzystanie odbić na twoim zdrowiu. Jeśli, spoglądając na paznokcie, dostrzeżesz, że tkanka pod nimi jest różowa, to znaczy nie masz anemii, ale jeśli jest nieco blada, może to oznaczać początek anemii i warto zrobić sobie badanie krwi pod tym kątem.

Musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o choroby krwi, to nadal medycyna nie ma ich pełnego obrazu, nadal na całym świecie są prowadzone badania. Choroby te nie są dostatecznie poznane przez medycynę. Hematologia to dział, który bada choroby krwi.

Sama hematologia zajmuje się badaniem procesu hematopoezy oraz immunologią, epidemiologią, a także farmakologią chorób krwi. Tworzenie się i rozwój komórek krwi nazywamy procesem hematopoezy.

Białaczka to choroba nowotworowa i dotyczy szpiku kostnego, czyli miejsca, w którym wytwarzane są komórki krwi. Dlatego też białaczkę i inne tego typu nowotwory zaliczamy do chorób krwi. Jako jednostka chorobowa, białaczka została wprowadzona w roku 1845 przez Virchowa. Poprzez ostre białaczki określa się grupę chorób układu krwiotwórczego, w których dochodzi do proliferacji i zahamowania dojrzewania leukocytów, natomiast w przewlekłych białaczkach dochodzi do rozrostu nowotworowego i powstaje nadmierna liczba dojrzałych krwinek białych. Ostre białaczki to złośliwe nowotwory szpiku. Charakteryzują się nieprawidłową i nadmierną proliferacją komórek blastycznych w szpiku z zahamowaniem ich dojrzewania. Ich przebieg jest dość agresywny, w przypadku nie podjęcia żadnego leczenia tej choroby prowadzi do śmierci pacjenta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena