Na zaparcia cierpią wszyscy – uważa się, że każdy przynajmniej raz w życiu miał problemy z zaparciami. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażoną grupą na to właśnie schorzenie. Zaparcia dotykają głównie osoby, które ukończyły 65 rok życia. Dlaczego tak jest?

Data dodania: 2012-12-13

Wyświetleń: 1980

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstszą przyczyną jest ograniczona aktywność fizyczna u osób w tym wieku. Każdy ruch wpływa korzystnie na perystaltykę jelit – jeśli zatem tego ruchu zaczyna brakować, jelita stają się leniwe, a przez to może dochodzić do zaparć. Zatem jeśli nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych – warto jest, aby osoby starsze włączyły w harmonogram dnia krótkie spacery lub jakąś inną aktywność fizyczną. Na pewno wpłynie to pozytywnie na stan zdrowia tych osób.

Zaparcia mogą być też niestety skutkiem ubocznym zażywanych przez osoby starsze leków. Niestety właśnie w tym wieku człowiek jest zmuszony, by przyjmować dość dużą ilość różnych medykamentów. Właśnie z tego względu zawsze zaleca się, aby o problemach z zaparciami od razu informować lekarza – będzie on mógł ustalić przyczynę i ewentualnie zmienić przepisywane lekarstwa (lub w odpowiedni sposób wspomóc pracę jelit).

Warto pamiętać, że podczas rozmowy z lekarzem należy wymienić wszystkie zażywane przez taką osobę leki – nawet, jeśli wydaje nam się, że nie powinny one wywoływać skutków ubocznych i są dostępne bez recepty. To właśnie połączenie różnych medykamentów może mieć taki a nie inny wpływ na organizm.

Profilaktyka zaparć u osób starszych jest bardzo podobna do tej stosowanej u innych osób. Podstawą jest dieta bogata w błonnik i odpowiednie nawodnienie organizmu. W związku z tym, że nie wszystkie produkty bogate w błonnik są tak samo tolerowane przez starsze osoby – warto postawić na te bardziej „łagodne” formy dostarczenia błonnika, a więc gotowane warzywa i owoce, a także kompoty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena