Kiedy planujemy lub też jesteśmy już w trakcie budowy domu, jedną z decyzji, jaką musimy podjąć, jest wybór ogrzewania. Wybór ten  naprawdę nie jest taki prosty.

Data dodania: 2012-12-11

Wyświetleń: 1370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Różnią się one przede wszystkim:
- źródłem pozyskiwanej energii cieplnej,
- rodzajem instalacji grzewczej,
- wykorzystanymi materiałami,
- ceną montażu oraz ceną eksploatacji,
- ekologicznością.

W stronę tradycji
Jeszcze do niedawna jedyną braną pod uwagę możliwością było przede wszystkim ogrzewanie centralne. W jego wypadku podstawowym elementem instalacji grzewczej jest kocioł, który dzięki pobieranym paliwom (węgiel, koks, drewno, ekogroszek, pelet itd.) produkuje energię cieplną. W ostatnich latach w roli paliwa coraz częściej występuje również gaz ziemny czy olej opałowy. Mówimy wtedy odpowiednio o ogrzewaniu gazowym lub olejowym. Nośnikiem ciepła jest woda, która w momencie podgrzania dociera do zlokalizowanych w pomieszczeniach grzejników. Istota tego ogrzewania polega na tym, aby zarówno podczas wytwarzania ciepła przez kocioł, jak i jego transportowania przez wodę, dochodziło do jak najmniejszej utraty ciepła.


Inny popularny typ ogrzewania to ogrzewanie elektryczne. W tym wypadku energia cieplna dostarczana jest przez pompy ciepła, piece lub grzejniki. Tego typu ogrzewanie spokojnie można też połączyć z ogrzewaniem podłogowym. W tej sytuacji można obrazowo powiedzieć, że to podłoga staje się grzejnikiem. Efekt ciepłej posadzki to naprawdę przyjemne uczucie.
Taki przytulny i ciepły efekt może również dawać ogrzewanie domu za pomocą kominka (ogrzewanie kominkowe). W tym wypadku materiałem grzewczym jest po prostu drewno. Kominek oprócz funkcji estetycznej może również służyć do podgrzewania wody lub tzw. dystrybucji gorącego powierza.


W stronę nowoczesności
Innowacją naszym rynku są z pewnością systemy solarne. Ogrzewanie tym systemem wymaga zamontowaniu na dachu kolektorów słonecznych, które, pobierając promienie słoneczne, przetwarzają je na energie cieplną, z której możemy korzystać na użytek domowy. Mimo że jest to rozwiązanie nowe, to posiada coraz większą rzeszę zwolenników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena