Kompleksowy remont domu lub mieszkania to również dobry czas aby pomyśleć o zmodernizowaniu swojej instalacji elektrycznej. Założona 20, 30 lat temu instalacja z pewnością nie będzie już właściwe pełnić swojego zadania i to nie tylko z powodu użytego materiału, który z pewnością się zestarzał.

Data dodania: 2012-12-08

Wyświetleń: 1218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kilkanaście lat temu zupełnie inne było zapotrzebowanie na energię. Liczba odbiorników elektrycznych była znacznie mniejsza. Kable o zbyt małym przekroju w obecnych warunkach mogą się już nie sprawdzać. Problemy pojawiają się także nowszym budownictwie, jeśli np. źle rozplanowano położenie gniazd elektrycznych lub wyłączników. W efekcie mamy częsty problem z nieprawidłowym funkcjonowaniem instalacji, zwarciami czy wybijaniem korków. Taka sytuacja na dłuższą metę może stwarzać wiele realnych zagrożeń. Z tego powodu podczas remontu warto też zaplanować budżet na wymianę instalacji elektrycznej.

 

Fachowa pomoc

O pomoc w modernizacji instalacji należy poprosić fachowca elektryka. Musi on jednak być nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, ale też posiadać na to stosowne dokumenty i uprawnienia. Mowa tu między innymi o uprawnieniach do:

- zakładania instalacji elektrycznych min. 1kV,

- robienia pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych,

- składania dokumentacji w zakładzie energetycznym.

Prace te powinny być wykonane profesjonalnie i kompleksowo. Nie zaleca się wykonywania ich na własną rękę, ani też zatrudniania elektryków amatorów. Od właściwie podłączonej instalacji elektrycznej zależy bowiem nie tylko jej prawidłowe funkcjonowanie, ale też nasze bezpieczeństwo.

 

Zakres prac elektryka

Elektryk specjalista powinien więc dokonać oceny stanu dotychczasowej instalacji elektrycznej i jeśli to możliwe dokonać niezbędnych napraw. Ewentualnie powinien wymienić zniszczone elementy i rozbudować dotychczasową instalację. Jeśli stan zastanej instalacji elektrycznej nie pozwala na naprawę lub modernizację powinien ją po prostu wymienić na nową. W zakresie jego prac leży także zamontowanie opraw oświetleniowych jak również odbiorników, które są podłączane na stałe i ewentualna naprawa urządzeń elektrycznych.

Zgodnie z przepisami nowa lub zmodernizowana instalacja elektryczna powinna spełniać określone warunki:

- powinna być wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi,

- w obwodach powinny występować trzy przewody (kabel ochronny oddzielony powinien być bowiem od zerowego),

- przewody o przekroju poniżej 10mm powinny być wykonane z miedzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena