Zacznijmy od dokładnego przedstawienia pojęć mobbing i mobber. Zgodnie z definicją przyjętą przez Międzynarodową Organizację Pracy jako mobbing należy rozumieć obraźliwe zachowanie takie jak złośliwe i upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia.

Data dodania: 2012-12-06

Wyświetleń: 1700

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mobbing to uporczywe nękanie psychiczne trwające nie krócej niż 6 miesięcy, powtarzające się regularnie, co najmniej dwukrotnie w przeciągu tygodnia. Mobbing godzi w godność oraz w osobowość człowieka, narusza jego integralność psychiczną oraz fizyczną. Takie przesłanki muszą wystąpić, aby działania skierowane wobec pracownika można było uznać za mobbing.

Mobbing jako zjawisko występuje wszędzie tam, gdzie pewna grupa ludzi przebywa ze sobą przez dłuższy czas (dlatego najczęściej występuje ono w miejscu pracy). Kluczowy jest fakt, iż osoba poddana mobbingowi nie ma  zazwyczaj żadnej możliwości obrony m.in. z powodu lęku przed zwolnieniem.

Mobber, czyli osoba stosująca mobbing, jako główny cel obiera sobie zniszczenie ogólnej opinii osoby poddanej mobbingowi, zaszkodzenie jej w sposób, który pozwoli wyeliminować ją z pozycji, jaką w firmie zajmuje. Osoba nękająca wykorzystuje do tego zwodzenie, szykany, podstępy i intrygi, kłamstwa, plotki, oszczerstwa, a czasem nawet zachowania sadystyczne.

Pracownik, który padł ofiarą psychicznego dręczenia w miejscu pracy i czuje, że działania osoby z jej otoczenia mają znamiona mobbingu, może sprawę zgłosić do sądu, ale przede wszystkim powinien zgłosić ją pracodawcy! Pracodawca odpowiedzialny jest za dopuszczenie do zaistnienia zjawiska mobbingu w kierowanym przez siebie zakładzie pracy niezależnie od tego, kto jest sprawcą dręczenia.

Pracownikowi, który ucierpiał w ataku mobbera, przysługuje możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia. Co więcej, pracownik ten może żądać odszkodowania od pracodawcy, bez odejścia z pracy nie można jednak liczyć na odszkodowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena