Czy jeden produkt może zapobiegać starzeniu skóry, leczyc blizny, dzałać antytrądzikowo i jeszcze być produktem spożywczym? "Jak działa na wszystko to nie działa na nic" - często słyszymy taką opinię. Co miała na myśli rdzenna ludność Berberów nazywając argan płynnym złotem Maroka? Jak stosować umiejętnie olejek arganowy?

Data dodania: 2012-11-16

Wyświetleń: 314

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Olejek arganowy jest jednym z hitów kosmetycznych tego roku. Sam opis działania olejku potrafi przyprawić o zawrót głowy. Zacznijmy więc od początku - jak wybrać olejek arganowy dla siebie? I czy spełni nasze oczekiwania?

Po pierwsze - "zimny" olejek

Olejek arganowy dzielimy na spożywczy i kosmetyczny. Ta prosta klasyfikacja eliminuje nam produkt, który jest stosowany wyłącznie kulinarnie. Do pielęgnacji cery stosujemy wyłącznie olejek zimnotłoczony. Jest to produkt  kosmetyczny o neutralnym lekko kwaskowym zapachu. Dlaczego taki?  Olejek spożywczy traci większość cennej witaminy E w wyniku działania wysokiej temperatury w procesie prażenia ziaren drzewa arganowego. Tloczony na zimno olejek arganowy ma naturalną zawartośc witaminy E ponad 2 razy wiekszą niż oliwa z oliwek - w kosmetyce bezcenne!

Po drugie - jaką masz skórę, takie miej oczekiwania!

Bogactwo składników naturalnych zawartych w olejku wykazuje naprawdę szerokie spektrum działania. To nie znaczy, że olejek działa na wszystko. Oznacza natomiast, że każdy typ skóry korzysta z odmiennych właściwości olejku arganowego.

Skóra dojrzała  skorzysta najbardziej na wysokiej zawartości tokoferoli (w tym wspomnianej witaminy E) i polifenoli, odpowiedzialnych za zapobieganie procesom starzenia skóry. Podstawową korzyścią dla skóry będzie intensywna regeneracja i wsparcie naturalnych procesów naprawczych. A w konsekwencji mniej widoczne zmarszczki i ujędrnienie skóry. Olejek do skóry dojrzałej stosujemy na twarz, do okolic oczu oraz obowiązkowo na szyję i dekolt.

Skóra sucha zostanie ukojona przez zawarte w olejku kwasy tłuszczowe. Odżywienie i wzmocnienie skóry to efekt długotrwały. Olejek chroni dodatkowo skórę przed czynnikami środowiska (wiatr, zimno, słońce) oraz przed stresem. Są to aspekty wyjątkowo niekorzystnie wpływające na stan suchej skóry. Argan dziala w tym przypadku jak dwa kremy: głęboko nawilżający i równocześnie ochronny krem półtłusty :)

Skóra trądzikowa doceni przede wszystkim naprawcze działanie olejku arganowego. Przy regularnym stosowaniu wyrównuje się faktura skóry, a co najważniejsze dla osób borykających się z trądzikiem - olejek zapobiego powstawaniu wyraźnych blizn po trądziku. Zmniejsza również widoczność  istniejących. Wspierając naturalne procesy odnowy skóry, argan czyni ją mniej podatną na powstawanie nowych ognisk zapalnych i zmian trądzikowych.

Włosy i paznokcie są wyjatkowo narażone na niekorzystne czynniki środowiska i działanie regenerująco-ochronne będzie  tutaj najbardziej widoczne. Olejek arganowy jako odżywka do paznokci z wysoką zawartościa witaminy E i antyoksydantów daje doskonałe rezultaty pielęgnacyjne. Na włosy olejek warto stosować w przypadku rozdwojonych końcówek, ale w bardzo małej ilości! Zbyt duża porcja nałożona na włosy niepotrzebnie je obciąży.

Złoto Maroka czy tombak?

Zdecydowanie złoto :) Ale nie każdy lubi złoto, więc warto je oprawić w konkretne oczekiwania. I takich właśnie wypatrywać w lustrze, kiedy będziemy oglądać efekty stosowania olejku arganowego. Berberowie - rdzenna ludność Maroka miała powód, aby określać drzewo arganowe drugim mianem: "drzewa życia". Korzystajmy z ich mądrości również dzisiaj.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena