Współcześni lekarze wiedzą znacznie więcej niż ich koledzy po fachu sprzed nawet kilkunastu lat. Przede wszystkim mogą dysponować nowym sprzętem, który pozwala na wykonywanie skomplikowanych zabiegów i przeprowadzania innowacyjnych eksperymentów medycznych.

Data dodania: 2012-11-16

Wyświetleń: 220

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Popularność zyskują też szkolenia za granicą i organizowanie konferencji medycznych, w których uczestniczą wybitni specjaliści z całego świata. Wciąż jednak medycyna nie znalazła leków na wszystkie choroby i, chociaż znaleziono już sposób na przedłużenie życia, to wciąż nie można uniknąć śmierci.

Innowacyjne metody leczenia w rzeczywistości trudno jest wdrożyć. Przyczyn tego należy upatrywać w niewiedzy. Chorzy pacjenci chętnie decydują się na udział w eksperymentalnych zabiegach, ale osoby zdrowe nie są zwykle zainteresowane transplantacjami narządów i oddawaniem krwi. Dopiero choroba w rodzinie sprawia, że ludzie zaczynają się interesować chorobą i sposobami leczenia.

Nierzadko również popularne na zachodzie metody leczenia nie są znane w Polsce. Chociażby komórki macierzyste – niewiele osób wie, że powstają nie tylko w szpiku, ale zbudowana z nich jest również krew pępowinowa. Co więcej, krew pępowinowa i jej komórki macierzyste wykazują znacznie większą zdolność do regeneracji niż komórki macierzyste pochodzące ze szpiku kostnego. O niskiej popularności oddawania krwi pępowinowej decyduje też ograniczony czas, w którym mogą zostać pozyskane macierzyste komórki. Krew pępowinowa może zostać pobrana jedynie w czasie porodu.

Pobranie krwi nie stwarza realnego zagrożenia dla dziecka, a za jej pomocą można ratować życie. Z tego choćby względu warto zachęcać przyszłych rodziców do wyrażenia zgody na wykorzystanie tej krwi. Metodę rozpowszechnia już wiele stowarzyszeń i organizacji. Informacje na ten temat można znaleźć w sieci www.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena