Halluksy, choć nazwa może nieco tajemnicza, zna chyba każdy z nas. Inna nazwa to koślawy paluch, albo bardziej medycznie deformacja stawu śródstopno-palcowego. Przeczytaj i dowiedz się, skąd się biorą, jak je leczyć i jak im zapobiegać.

Data dodania: 2012-11-14

Wyświetleń: 2023

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Halluksy - czym są i dlaczego powstają?

Halluksy to popularna nazwa deformacji stopy. Objawia się ona dużą naroślą u nasady palucha stopy i wynikającym z tego odchyleniem tego palca w kierunku pozostałych. Dolegliwością towarzyszącą halluksom jest często zapalenie stawu, które objawia się silnym bólem. Jako główne przyczyny powstawania tej deformacji stopy lekarze podają przede wszystkim skłonności genetyczne, ale jak zaznaczają, przyczyniają się do tego również czynniki zewnętrzne, takie jak: nieodpowiednie obuwie, długie przebywanie w pozycji stojącej bądź siedzącej, otyłość, wady budowy stopy.

 

Czy i jak można je leczyć?

Zaraz po tym, jak zostaną zauważone pierwsze objawy deformacji stawu śródstopno-palcowego, należy udać się do lekarza rodzinnego, który da skierowanie do specjalisty. Ortopeda natomiast zaleci sposób leczenia w zależności od zaawansowania choroby. W pierwszej fazie wykorzystywane są miniłubki, których zadaniem jest naprostowanie palucha, ale przede wszystkim zapobieganie dalszemu postępowi deformacji. Kolejnym środkiem zalecanym przez lekarza są specjalne wkładki do butów. W przypadku silnego bólu i stanu zapalnego lekarz podaje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli jednak choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium, może okazać się, że jedyną możliwością pomocy jest zabieg operacyjny. Po jego wykonaniu konieczna jest długotrwała rehabilitacja. Warto jednak poświęcić na nią czas, ponieważ zazwyczaj połączenie operacji i zabiegów rehabilitacyjnych przynosi doskonałe efekty.

 

Jak zapobiegać?

Pierwszą i podstawową zasadą jest dobór odpowiedniego obuwia. Badania wykazały, że wąskie czubki i wysokie obcasy mają bardzo duży wpływ na powstawanie tego schorzenia. Dlatego należy jak najrzadziej nosić takie obuwie, a jeśli to konieczne to obcas nie powinien przekraczać 5 cm. Warto również zadbać o odpowiednią wagę, ponieważ nadwaga sprzyja halluksom. Nie można także zapominać o leczeniu wad stóp, takich jak np. płaskostopie. Trzeba pamiętać, że dbając o swoje stopy, zmniejszamy znacznie ryzyko powstawania i pogłębiania się tego schorzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena