Nie ma co ukrywać, że dla wielu osób jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego zakup domu lub mieszkania, decyzja o jego budowie, muszą być bardzo dokładnie zaplanowane i przemyślane. Łatwo bowiem o błędne decyzje, które poskutkują na całe życie.

Data dodania: 2012-09-24

Wyświetleń: 1643

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Swoje rozważania na temat tego, jak powinno wyglądać podejmowanie decyzji w sprawie nowego mieszkania lub domu, oprzemy na przykładzie Wrocławia. Zakładamy jednak, że w wielu różnych miastach sprawa będzie wyglądała dokładnie tak samo. A przecież nie ma się co oszukiwać: mieszkania i domy są bardzo drogie i nawet różnice w skali kraju oraz bieżące wahania na rynku nieruchomości i tak zawsze wiążą się z wydaniem całego dorobku lub nawet zaciągnięciem pożyczki na kilkadziesiąt lat. Można bowiem zaoszczędzić, ale nie zmienia to faktu, że wciąż trzeba sporo wydać.

Do rzeczy. We Wrocławiu od pewnego czasu zauważa się tendencję (zapewne podobną można dostrzec również w innych miastach, przynajmniej tych większych), że ludzie coraz częściej decydują się na zakup domu jednorodzinnego gdzieś na głębokich przedmieściach a nawet w okolicznych wioskach, zamiast kupować mieszkanie, nawet w nowym bloku, położone dużo bliżej centrum. Dobrym przykładem są gdzie w mniej zurbanizowanej części tej dzielnicy powstają całe osiedla szeregówek, budowane przez miejscowych deweloperów.

Skoro tak się dzieje i skoro taka właśnie jest tendencja, każdy kupujący mieszkanie musi wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie ma sensu. Okazuje się bowiem, że domy szeregowe, a nawet wolnostojące domy z własnym ogrodem położone na przedmieściach, wcale nie są dużo droższe, niż mieszkania w bloku: mające zaledwie 60, czy 70 metrów kwadratowych.

Te ceny z czymś się jednak wiążą: lokalizacja jest zdecydowanie na minus. Ciężej będzie dojechać wtedy do centrum Wrocławia samochodem, nie bez znaczenia również jest fakt, że komunikacja będzie dużo rzadsza.

Wybór takiego mieszkania może mieć jeden mankament - rynek wtórny jest dość ubogi, ponieważ zwykle oddawane są mieszkania nowe - pozostaje nam rynek pierwotny. Ale z drugiej jednak strony dzięki temu unikniemy niepotrzebnego remontu domu czy mieszkania, który, zawsze, gdy kupuje się lokum używane, jest niezbędny, nawet jeśli nie od razu. A mamy też szansę na dom "pod klucz", dzięki czemu unikniemy prac wykończeniowych, malowania, meblowania. Praktycznie nazajutrz po otrzymaniu kluczyków można się wprowadzać i mieszkać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena