Meduzy oraz żeglarze portugalskie to najczęściej spotykane parzące zwierzęta morskie. Są one wyposażone w parzydełka, które podczas kontaktu z ciałem przekłuwają skórę i uwalniają trującą substancję. Poparzenia wywołują nawet oderwane części meduz.

Data dodania: 2012-08-28

Wyświetleń: 5908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolejność działań po oparzeniu:

Opłucz ranę natychmiast wodą morską i nigdy nie używaj słodkiej wody, gdyż uaktywnia ona jeszcze nie otwarte parzydełka.

Neutralizacja parzących komórek. Obmywanie poniżej wymienionymi płynami łagodzi ból. Im wcześniej tym lepiej. Zabieg należy powtarzać co 2-3 godziny:
- alkohol, oczywiście najlepiej użyć spirytusu ale może być każdy alkohol;
- ocet, zaleca się, aby jak najszybciej spłukać ranę octem lub amoniakiem (czyli mocz to też wyjście).

Nie wolno usuwać przylegających kawałków meduz gołymi rękami:
- należy owinąć dłoń ręcznikiem lub inną tkaniną i zetrzeć wszystkie widoczne kawałki parzydełek,
- trzeba delikatnie ogolić skórę,
- następnie należy przyłożyć okład z mokrego piasku (lub sody oczyszczonej i wody morskiej) i zdrapać ostrą krawędzią, np. nożem lub kartą kredytową.

Leczenie świądu i pieczenia wywołanego przez parzydełka: na swędzenie leki antyhistaminowe, obrzęk łagodzi krem z hydrokortyzonem, przy utrzymującym się bólu pomoże lek przeciwbólowy.

Surowica przeciwtężcowa. Należy pamiętać, że woda morska nie dezynfekuje rany, dlatego czasami zaleca się przyjęcie przypominającej dawki szczepionki (anatoksyny),  jeśli nie przyjmowano jej w ostatnim roku. Jest to stosunkowo rzadkie i stosowane tylko przy rozległych ranach i gdy od szczepienia minęło więcej niż 8 lat.

"Mleczna woda". Późniejszy sposób utrzymywania higieny ma wpływ na szybkość gojenia się oparzeń. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) drażnią ranę i opóźniają gojenie, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne, aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia. Optymalnym rozwiązaniem jest codzienna higiena z zastosowaniem naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki nim stosowanie detergentów jest zbędne, proces gojenia niezakłócony, wzmocniony i znacznie szybszy. Natomiast...

Kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania są bardziej przyjazne dla wrażliwej, odbudowującej się tkanki. Innymi słowy, im mniej proszku w praniu, tym lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii.

Rajstopy nylonowe są doskonałym sposobem uniknięcia poparzenia przez meduzy.

PORADA LEKARSKA
Ciężkim oparzeniom może towarzyszyć ból głowy, kaszel, skurcze mięśni, duszności, nudności i wymioty. Jeśli nie ustępują lub narastają, kontakt lekarski jest niezbędny!

Tematy uzupełniające: Oparzenia słoneczne & Oparzenia roślin

Licencja: Creative Commons
0 Ocena