Warto wiedzieć, że zawał serca może wystąpić u osoby, która nigdy wcześniej nie miała żadnych, niepokojących dolegliwości ze strony układu krążenia.

Data dodania: 2012-08-14

Wyświetleń: 1135

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dochodzi do niego w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej, czyli tętnicy doprowadzającej krew do serca. Zamyka go pęknięta blaszka miażdżycowa.

Czy i jak możemy go rozpoznać?

Najbardziej charakterystyczne objawy zawału serca to: ból w klatce piersiowej trwający ponad 20 minut, nagła duszność i brak powietrza, zasłabnięcie, a nawet utrata przytomności. Jeśli tylko zaobserwujemy wymienione objawy u siebie czy u innych osób, jak najszybciej wezwijmy pogotowie ratunkowe. Numer telefonu: 999 lub 112.

Czy zawał możemy mieć w genach?

Nie można wykluczyć genetycznej, czyli wrodzonej skłonności do zawału serca. Niestety, jak dotąd nie ma żadnego testu diagnostycznego czy badania krwi, które pozwalałyby na wykrycie genetycznej skłonności do zawału. Jednak jego przebycie u osób z naszej najbliższej rodziny np. rodziców czy dziadków, może być sygnałem, że zaliczamy się do grupy ryzyka.

Co to jest angioplastyka wieńcowa?

Szybko wykonany zabieg angioplastyki zwiększa szanse na przeżycie zawału i szybszy powrót do pełnej sprawności. Sam zabieg nie jest bolesny poza niewielkim ukłuciem w pachwinie przy podawaniu zastrzyku znieczulającego przed nakłuciem tętnicy udowej.

Po skutecznym odetkaniu tętnicy wieńcowej od razu odczuwa się zmniejszenie bólu zawałowego w klatce piersiowej lub nawet jego całkowite ustąpienie.

Jak zażywać leki kardiologiczne?

Większość z tych leków powinno zażywać się po jedzeniu, ponieważ nie obciążają wtedy żołądka. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie odstawiajmy ich na własną rękę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena