W Polsce aktualnie mówi się aktualnie o ponad 200 tys. zachorowań. U osób po 65. roku życia poziom zachorowalności wynosi 14%, a po 80. roku życia symptomy demencji stwierdza się u 40% badanych.

Data dodania: 2012-08-06

Wyświetleń: 1384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny schorzenia.

Bezpośrednią przyczyną jednej z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób neurodegeneracyjnych - choroby Alzheimera - jest odkładanie się w tkance mózgowej człowieka dwóch charakterystycznych białek. Są to białko tau oraz beta-amyloid. Pierwsze z białek gromadzi się w neuronach, drugie natomiast w przestrzeni między nimi. Posługując się fachową terminologią medyczną, mówić można tutaj kolejno o alzheimerowskim zwyrodnieniu neurofibrylarnym oraz o amyloidowych blaszkach starczych. Końcowym efektem nagromadzenia owych białek - po zaburzeniu funkcjonowania neuronów - jest zupełna degeneracja i śmierć komórek nerwowych. Wszystkie objawy choroby wynikają bezpośrednio z tego faktu.

Przebieg choroby.

Sam przebieg choroby Alzheimera obrazuje się w trzech stadiach, które są znacznie rozłożone w czasie, a pierwsze symptomy samej choroby są zawsze widoczne dopiero po całych latach od rozpoczęcia niszczycielskiego procesu. Pierwszy etap choroby charakteryzuje się wstępnymi zaburzeniami funkcjonowania umysłu. Pojawiają się trudności z rozwiązywaniem problemów, komplikacje przy koordynowaniu ruchów, zaburzenia pamięci. Kłopoty z abstrakcyjnym myśleniem mają swoje odzwierciedlenie w słabnących zdolnościach kalkulacyjnych. Druga faza choroby - zaawansowana - wiąże się z problemami z rozpoznawaniem osób, dalszymi trudnościami z pamięcią, mówieniem, utrzymywaniem higieny, z częstą dezorientacją, zaburzonym poczuciem rzeczywistości, narastającym brakiem samodzielności. Ostatnie stadium choroby oznacza dla chorego niemożliwość rozpoznania nawet najbliższych osób, niezdolność do formułowania wypowiedzi, niepanowanie nad czynnościami fizjologicznymi. W późnym stadium chory nie jest w stanie funkcjonować bez pomocy opiekuna.

Kłopotliwa diagnoza.

Mimo, iż wieloletni rozwój choroby stopniowo ujawnia wszystkie jej objawy, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem medycyny, niemożliwe jest na razie jednoznaczne stwierdzenie występowania choroby aż do śmierci chorego. Wynika to poniekąd z faktu, że wiele z objawów choroby Alzheimera właściwych jest dla mnóstwa innych schorzeń, których celem jest mózg. Pośród nich wymienić można takie choroby jak nowotwór mózgu, choroba Parkinsona, czy nawet depresja. Mimo to, neurolog, czy też psychiatra, z duża dozą prawdopodobieństwa jest w stanie określić przyczyny występujących symptomów. Co więcej, ciągle trwają badania nad nowoczesnymi metodami wykrywania choroby Alzheimera, co w nieodległej przyszłości może oznaczać powstanie szybkich i absolutnie pewnych testów wykrywających owe schorzenie. Na dzień dzisiejszy wykrywa się je niestety zazwyczaj w zaawansowanym stadium.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena