Własne "cztery kółka" to marzenie większości młodych ludzi. Jednak jak wiadomo, nie każdego stać na auto prosto z salonu. Dlatego najczęściej pierwszy samochód jest pojazdem używanym. Podczas kupowania auta z drugiej ręki bardzo ważnym elementem całej transakcji jest poprawne spisanie umowy.

Data dodania: 2012-07-30

Wyświetleń: 2138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sama umowa jest wynikiem konsensusu, jaki powstaje pomiędzy zbywcą a nabywcą pojazdu. Sprzedający jest ustatysfakcjonowany kwotą, za jaką samochód zostanie sprzedany, natomiast kupiec po zapoznaniu się ze stanym technicznym autka chce uzgodnioną kwotę zapłacić.

Podczas oględzin autka warto również upewnić się, czy pochodzi ono z legalnego źródła oraz czy sprzedawca posiada wszystkie potrzebne dokumenty odnośnie pojazdu. Aby wszystko było należycie załatwione, należy spisać stosowny dokument. Umowa kupna sprzedaży samochodu sporządzana jest w 2 kopiach. Po jednym egzemplarzu dla kupującego oraz sprzedającego.

Podczas spisywania umowy warto, aby sprzedawca i kupujący okazali sobie wzajemnie dowody osobiste aby upewnić się, że są osobami, za które się podają. Dodatkowo sprzedawca powinien pokazać nam dokument własności pojazdu (np. jego umowę kupna samochodu). A wraz z samochodem przekazać nam wszystkie dokumenty do pojazdu przynależące:

- dowód rejestracyjny samochodu,
- ubezpieczenie OC,
- kartę pojazdu, jeżeli takowa została wydana.

 Umowa nie może być w formie elektronicznej, tzn. w formacie pdf, doc lub innym. Naturalnie może być sporządzona na komputerze, ale następnie musi być wydrukowana i podpisana przez obie strony transakcji.

Głównym elementem jest naturalnie określenie w umowie ceny pojazdu, jego marki, modelu oraz szczegółów jak nr nadwozia czy silnika. Data jest również bardzo ważnym punktem, ponieważ to właśnie od daty spisania umowy liczy się okres na dopełnienie formalności w urzędzie skarbowym oraz ubezpieczniowym.

Informacje odnośnie sprzedawcy i kupującego, jakie należy zawrzeć w umowie, to odpowiednio:

- imię i nazwisko,
- adres,
- PESEL,
- numer i seria dowodu,
- numer NIP.

Posiadając taką wiedzę, spisanie umowy kupna sprzedaży pojazdu nie powinno być już dla nas trudnością.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena