Współczesna medycyna pozwala nam zwalczać coraz więcej chorób, które do tej pory wydawały się być nieuleczalne. Nawet jeżeli nie udaje się nam całkiem wyleczyć z chorób przewlekłych, można przynajmniej znacznie poprawić jakość życia osób, które cierpią na rozmaite schorzenia.

Data dodania: 2012-07-26

Wyświetleń: 344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z takich chorób jest cukrzyca, na którą cierpi znaczna część naszej populacji. Dzięki specjalnym pompom insulinowym diabetycy mogą w miarę normalnie i samodzielnie funkcjonować, co wcześniej było znacznie utrudnione. Oczywiście niestety nie wszystkich stać na zakup tego typu urządzenia, którego koszty idą w tysiące złotych. Podobnie zresztą jest z innymi środkami leczniczymi czy protezami.

Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje ograniczonym, choć i tak ogromnym budżetem, który musi rozdysponować.  Decyzje dotyczące tego, jakie leki i usługi medyczne są refundowane, a jakie nie, mają bardzo poważne konsekwencje. Bardzo często decydują o ludzkim życiu. Właśnie dlatego decyzje tej państwowej placówki budzą tak wielkie zastrzeżenia i kontrowersje.  Dopóki nie chorujemy nie musimy zmagać się z bezsilnością wobec takich instytucji. Ostatnimi czasy powstają placówki, które zajmują się dość nietypową, zdawać by się mogło dziedziną medycyny. Chodzi mianowicie o banki krwi pępowinowej – miejsa, w których przechowuje się krew pobraną podczas porodu. Jest ona wyjątkowa ze względu na zawartość leczniczych i dobroczynnych komórek. Są to mianowicie komórki macierzyste.

Wykorzystuje się je obecnie do leczenia wielu przewlekłych, ciężkich chorób – w tym raka. Choć placówki te dopiero raczkują, już przyczyniają się do wielu wyzdrowień. By móc pobrać i przechowywać krew swojego dziecka należy zgłosić się do takiej placówki jeszcze na kilka miesięcy przed porodem. Krew pępowinowa pobierana jest bowiem w jego trakcie. Samo pobranie krwi jest całkowicie bezbolesne. Komórki z krwi pępowinowej mogą być użyte w przypadku choroby zarówno dziecka, od którego krew została pobrana, jak i jego krewnych – w szczególności rodzeństwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena