Użyteczne i legalne oprogramowanie w firmie to nie tylko podstawa, to wymóg czasów. Współczesne rozwiązania technologiczne znakomicie ułatwiają i przyspieszają pracę, podwyższają efektywność.

Data dodania: 2012-07-08

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konkurencja na rynkach, trwałe trendy promujące odpowiedzialność biznesową i coraz niższe ceny oprogramowania sprzyjają podejmowaniu roztropnych decyzji przez przedsiębiorców.

Dla firm wchodzących na rynek legalność oprogramowania powinna być znakiem jakości oferowanych produktów czy usług. Poziom dostępu do sprawdzonych rozwiązań jest bardzo wysoki, a wsparcie ze strony producentów w postaci bezpłatnych porad specjalistów czy warsztatów online umożliwia dokonanie mądrego wyboru. Również dopasowanie oprogramowania do potrzeb nawet najbardziej specjalistycznych profili firm nie stanowi obecnie żadnego problemu. Tym bardziej, że początkujący przedsiębiorcy mogą i powinni korzystać z szerokiej oferty różnego rodzaju dofinasowań na potrzeby nowych przedsięwzięć. Możliwość sfinansowania zakupu oprogramowania wpisana jest w statuty zarówno instytucji publicznych, takich jak urzędy pracy czy inkubatory przedsiębiorczości, ale także komercyjnych organizacji oferujących instrumenty rynku kapitałowego do finansowania innowacyjnych firm.

Z innym rodzajem problemów spotykają się właściciele już istniejących przedsiębiorstw. Często swoje decyzje zakupowe podejmowali kilka lub kilkanaście lat temu, gdy na polskim rynku oprogramowania nie było jeszcze tylu rozwiązań. A jeśli były barierę stanowiła wysoka cena. Upływ czasu, szczególnie w kwestii oprogramowania, jest istotnym czynnikiem jego efektywności.  Po kilku latach aktywności na rynku wiele firm napotyka na kłopoty z aktualizacją, rozszerzeniem funkcjonalności czy zarządzaniem licencjami. Zwłaszcza ten ostatni problem może dotkliwie zaciążyć na działalności operacyjnej. Umowy licencyjne przewidują różne formy zaangażowania klienta w produkt. Może to być zakup jednorazowy, dzierżawa, hosting, licencje grupowe. Wraz z różnorodnością zakupionych programów wzrasta ryzyko związane z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa danych, przestojami związanymi z instalacją aktualizacji, brakiem kompatybilności między programami, czy wręcz całkowitym brakiem dostępu spowodowanym zakończeniem licencji. W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje przeprowadzenie audytu oprogramowania, w szczególności jego legalności.

Audyt legalności oprogramowania jest kluczem do bezpiecznego zarządzania istniejącymi zasobami, a tym samym pozwala dokonać bieżącego przeglądu i ocenić w jakim stopniu są one eksploatowane. Inwentaryzacja oprogramowania wskaże, jakie programy powinny zostać zakupione, a które nie są wykorzystywane, a także uporządkuje i usystematyzuje hasła i klucze licencyjne. Jest prostym sposobem na skompletowanie niezbędnego oprogramowania, podwyższa bezpieczeństwo i pozwala znacząco zredukować koszty.

Skala piractwa komputerowego w Polsce regularnie się zmniejsza (coroczne ogólnoświatowe badanie skali piractwa komputerowego przeprowadzone na zlecenie BSA przez IDC oraz IPSOS Public Affairs). Obecnie jest jednak nadal wyższa od średniej unijnej o 20 punktów procentowych. Wśród 27. krajów Unii Polska zajmuje pozycję piątą od końca. Jest to jednoznaczny sygnał, że koniecznością jest zintensyfikowanie działań edukacyjnych i dalsze upowszechnianie modeli bezpłatnego wsparcia dla przedsiębiorców, obecne już w polityce dużych firm. Kompletne, funkcjonalne i legalne oprogramowanie przekłada się na wyniki finansowe, a w dobie kryzysu powinno być jednym z priorytetowych działań przedsiębiorców. 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena