Przyszłość technologii WiMax oraz obecna sytuacja jej wdrażania.

Data dodania: 2008-01-07

Wyświetleń: 2856

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiodąca inwestycja w zakresie technologii WiMax - budowa ogólnoamerykańskiej sieci napotyka na trudności. W lipcu 2007 roku firmy Sprint Nextel i Clearwire podpisały list intencyjny. Ideą było połączenie wysiłków, tak aby pod koniec 2008 roku technologia WiMax mogła być dostępna dla około 100 milionów Amerykanów.

Na uruchomienie pierwszego etapu przyjęto budżet w wysokości 3 mld. USD, projekt miał zamknąć się kwotą około 5 mld. USD. Firmy ustaliły podział obciążeń związanych z budową - 65% sieci miał zbudować Sprint, a pozostałą część Clearwire. Niestety w listopadzie ze wspólnego projektu wycofała sie firma Clearwire. Miesiąc przed tą decyzją funkcję dyrektora Sprint przestał pełnić Gary Forsee - animator całego przedsięwzięcia. Sprint zamierza kontynuować inwestycję, jednak szczegóły zostaną podane dopiero w przyszłym roku.

Wobec tej informacji optymizmem napawają wieści z Rosji i Indii. Rosyjski operator telekomunikacyjny Comstar podpisał z Intelem umowę o uruchomieniu w Moskwie do końca 2008 roku sieci WiMax w standardzie mobilnym IEEE 802.16e. Abonenci sieci mieliby dostęp do Internetu, VoIP i TV zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.

Wielu fachowców uważa, ze najlepsze perspektywy rozwoju WiMax ma w krajach o słabej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Do takich państw należą Indie. Na tym rynku, wiodący światowy producent chipsetów do WiMax'a, firma Beceem, której główny ośrodek techniczny znajduje się w Indiach, dostarczy urządzenia dla firmy Tata Communications, która planuje telekomunikacyjną rewolucję w Indiach w oparciu o WiMax.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena