I stało się, prezydent podpisał na nas wyrok! Zatwierdził nowelizację ustawy emerytalnej dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego. Jedyna szansa w Trybunale Konstytucyjnym, do którego została skierowana.

Data dodania: 2012-06-19

Wyświetleń: 1358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ok, wyższa emerytura i te sprawy, ale jestem ciekawa, czy wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji przechodzenia na emeryturę w tak późnym wieku. Już obecnie, wiele osób pracuje dłużej, by mieć większą emeryturę lub pobierają jednocześnie emeryturę i pensję z tytułu wykonywanej pracy. Jest to jednak ich własny wybór i nikt ich do tego nie zmusza.emerytury

Co jednak z osobami, które z uwagi na wykonywane stanowisko lub stan zdrowia nie będą w stanie pracować do 67 roku życia? Nie każdy przecież dostaje zasiłek czy rentę, nawet, jeśli ma problemy ze zdrowiem.

Wykonywanie pracy w niektórych zawodach po ukończeniu określonego wieku powinno być zabronione z uwagi na niebezpieczeństwo z tym związane, zarówno dla samych pracowników jaki dla osób, które mogą zostać poszkodowane w wyniku tej pracy. Czy to lekarze, górnicy czy też kierowcy, którzy w starszym wieku tracą nie tylko sprawność fizyczną, ale i ich umysł nie pracuje na takich obrotach jak młodych.

Dlatego uważam, że państwo jeszcze przed podpisaniem zmian w ustawie emerytalnej powinno podjąć kroki mające zapewnić większe bezpieczeństwo i dostosować warunki wykonywanej pracy, usprawnić politykę zdrowotną dla starszych pracowników oraz, przede wszystkim zapewnić pracę takim osobom.

Bo co z tego, jeśli ktoś będzie chciał i mógł pracować, ale nikt nie będzie chciał go zatrudnić, bo jest „za stary” lub nie posiada wymaganych kwalifikacji? Państwo powinno wspierać edukację i dokształcanie, podwyższanie, a nawet zmianę kwalifikacji starszych osób. To nie tylko zmobilizuje takie osoby do dalszej pracy, ale poprawi ich efektywność. Nie od dziś przecież wiadomo, że osoby pracujące dłużej, są w lepszej formie fizycznej i psychicznej do późnych lat starości.

Tak więc, o nasze emerytury i ich wysokość musimy zadbać tylko my sami. Będziemy pewni tylko tego, co mamy zaoszczędzone.

Tak oczywiste i istotne sprawy zostały niestety pominięte, a raczej praktycznie przemilczane przez Rząd. Zamiast zająć się najpierw tym, to pierwszej kolejności zabrano się za ustawy, a reszta, jak to zazwyczaj jest w naszym kraju.. jakoś to będzie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena