Zastanów się, jakbyś się poczuł, gdybyś za raz wykonaną pracę był wynagradzany wielokrotnie? Czy nie czułbyś się świetnie, kiedy nagle stwierdziłbyś, że na twoim rachunku bankowym pojawiło się nagle 300-500 zł jako prowizja od wykonanego przez twojego znajomego przeglądu lub zakupu części?

MLM (ang. Multi Level Marketing), czyli marketing wielopoziomowy lub marketing sieciowy, jest jedną z najlepszych szans na zapewnienie sobie stałych, dużych dochodów pasywnych dla przeciętnego człowieka.

W porównaniu do tradycyjnego biznesu, zaletą marketingu sieciowego jest to, że można w nim rozpocząć działalność bez angażowania dużych pieniędzy.

Jednak, z drugiej strony, jest to przekleństwo większości ludzi przystępujących do tego typu działalności.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jeżeli ktoś nie zaangażował na starcie dużych pieniędzy, to praktycznie niczym nie ryzykuje i nie wysila się za bardzo, gdyż jeśli mu nie wyjdzie, to nic nie straci i woli posiedzieć przed telewizorem lub iść do Cioci na imieniny,  niż przeprowadzić spotkanie biznesowe lub rekrutacyjne.

Ale czym jest marketing wielopoziomowy i na jakich zasadach działa ?

Czy kiedykolwiek poleciłeś swoim znajomym dobrą restauracje, w której miło spędziłeś wieczór, zjadłeś smaczny posiłek i byłeś ujęty sposobem obsługi? A może zdarzyło Ci się polecić znajomym dobrą książkę, którą ostatnio przeczytałeś albo markę samochodu, którym jeździsz i jesteś zadowolony z jego bezawaryjnej eksploatacji oraz salon samochodowy, w którym sam kupiłeś swój samochód i uzyskałeś satysfakcjonujący Cię rabat?

Zastanów się teraz, jakbyś się poczuł, gdyby twój znajomy, nazwijmy go Marek, któremu poleciłeś markę swojego samochodu i salon, w którym go kupiłeś, pojechał właśnie tam i dokonał zakupu, a sprzedawca zapytałby się go skąd się dowiedział o tym salonie i dlaczego jest zdecydowany konkretnie na tą markę samochodu, a Marek podałby Twoje nazwisko.

Wyobraź sobie, że po kilku dniach otrzymałbyś pismo z tego właśnie salonu, w którym twój znajomy dokonał zakupu z podziękowaniami, że dzięki twojemu poleceniu sprzedali kolejny samochód i uzyskali długoterminowego klienta, który będzie robił u nich przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne oraz nabywał części zamienne i z tego powodu otrzymasz 20% od zysku jaki ten salon uzyskał na sprzedaży tego samochodu, a także będziesz otrzymywał 20% od zysku, jaki ten salon uzyska na każdym przeglądzie zrobionym przez Marka oraz od każdego zakupu lub wymiany części zamiennych, jakich dokona w tym salonie.

Czy nie czułbyś się świetnie, kiedy nagle stwierdziłbyś, że na twoim rachunku bankowym pojawiło się nagle 300-500 zł jako prowizja od wykonanego przez twojego znajomego przeglądu lub zakupu części?

Załóżmy teraz, że przypadł ci do gustu taki sposób wynagradzania i poleciłeś jeszcze kilku swoim znajomym zakup samochodu w tym samym salonie samochodowym i w ciągu jednego roku jeszcze dwóch z twoich znajomych, nazwijmy ich Rysiek i Tomek, zdecydowało się na zakup samochodu w tym salonie. Załóżmy również, że każdy z tych znajomych raz na 3 miesiące dokonuje przeglądu lub wymienia części zużywające się w ramach normalnej eksploatacji. W takim przypadku na twoje konto w każdym miesiącu wpływa od 300-500 zł dodatkowego dochodu. Jeżeli twoi znajomi będą korzystali z usług tego salonu przez kilka lat, to ty będziesz co miesiąc otrzymywał dodatkowy dochód za raz wykonaną pracę, kiedy to poleciłeś im ten salon.

Jednak na tym nie koniec. Hipotetycznie załóżmy, że Marek, będąc zadowolony z samochodu, który nabył, a także usatysfakcjonowany poziomem obsługi w tym salonie, polecił go kilku swoim znajomym. Trzech z nich w ciągu kolejnego roku nabyło samochód w tym salonie i korzystali z jego usług. Co teraz się dzieje?

Marek otrzymuje 20% od zysku jaki uzyskuje salon z ich zakupów, przeglądów, wymiany części, a ty otrzymujesz dodatkowo 10% z ich zakupów czyli powiedzmy 150-250 złotych miesięcznie. Jeżeli jeszcze Rysiek znalazłby kilku znajomych, którzy zakupiliby i korzystali z usług tego salonu to mogłoby się zdarzyć tak, że po kilku latach otrzymywałbyś 2000-5000 zł miesięcznie, a wszystko to tylko za raz wykonaną pracę, czyli polecenie kilku znajomych, którzy korzystają z usług tego salonu.

To jest właśnie zasada na jakiej działa marketing wielopoziomowy.

Powyższy przykład jest czysto hipotetyczny i w praktyce rzadko zdarza się tak, że wprowadzisz do firmy działającej na zasadzie MLM kilka osób i pieniądze będą napływały szerokim strumieniem, a ty będziesz tylko siedział w fotelu i sprawdzał o ile zwiększyło się saldo twojego rachunku bankowego.

Osiągnięcie sukcesu i zapewnienie sobie stabilnych dochodów, które będą napływały bez twojego udziału – czyli osiągnięcie statusu Rentiera – zazwyczaj wymaga co najmniej kilkunastu miesięcy lub kilku lat systematycznej pracy.


Piotr Kluza

Licencja: Creative Commons