Praca przy komputerze jest dużym wyzwaniem dla użytkowników soczewek kontaktowych. Istnieją soczewki, które niwelują uczucie dyskomofrtu.

Data dodania: 2012-06-10

Wyświetleń: 1458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komputer stał się częścią naszego codziennego życia. Wpatrując się w ekran komputera przez cały dzień jesteśmy podatni na problemy związane z oczami. Możemy odczuwać suchość, podrażnienie i zmęczenie oczu, zamazane widzenie, zaczerwienienie i wrażliwość na światło.

Mruganie jest naturalnym sposobem uzupełniania filmu łzowego. Dzięki łzom nasze oczy są czyste i nawilżone. Mruganie rozporowadza łzy po powierzchni oka, sprawiając, że są one zawsze nawilżone. Normalnie mrugamy co 5 sekund. Podczas pracy przy komputerze jesteśmy bardziej skoncentrowani, mrugamy więc o wiele rzadziej i w niewłaściwy sposób.

Innym czynnikiem, który wpływa na komfort oczu w czasie użytkowania komputera jest monitor. Czcionka na ekranie komputera nie ma takiego kontrastu i dobrze zarysowanych brzegów jak tekst drukowany. Czcionka zbudowana jest z pikseli, jest jaśniejsza w centrum i jej intensywność zmniejsza się na krawędziach. To sprawia, że mamy trudność skupienia się i koncentracji na obrazie.

Praca przy komputerze jest dużym wyzwaniem dla użytkowników soczewek kontaktowych. Zredukowana częstotliwość mrugania może spowodować, że powierzchnia soczewek kontaktowych będzie wysychać. To prowadzi do znacznego dyskomfortu. Dla osób noszących tradycyjne soczewki hydrożelowe, kilka godzin przed monitorem oznacza uczucie piasku pod powiekami i zmęczenie oczu. Objawy te można ograniczyć, stosując soczewki silikonowe nowej generacji, wyprodukowane z materiału utrzymającego nawilżenie. Soczewki takie współgrają z naturalną powierzchnią oka, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy nie mieli nic na oku. Dodatkowo wysoka przepuszczalność tlenu pozwala na utrzymanie stabilności filmu łzowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena