Według najprostszej definicji telemedycynę można określić jako me­dycynę na odległość. Jej zadaniem jest dostarczanie opieki medycznej w sytuacji, gdy czynnik krytyczny stanowi bariera geograficzna.

Data dodania: 2012-05-27

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wymiana da­nych między lekarzem i pacjentem umożliwia postawienie diagnozy, zalecenie odpowiedniego leczenia, czy zapobieganie występowaniu potencjalnych schorzeń lub kom­plikacji. Innym ważnym aspektem telemedycyny, o którym nie nale­ży zapominać, jest możliwość usta­wicznego szkolenia fachowców na odległość. Niestety, podczas gdy w działalności gospodarczej wyko­rzystanie najnowszych technologii jako narzędzia kształcenia i komu­nikacji jest szeroko rozwinięte, to w medycynie ich użycie wciąż nie jest wystarczająco rozpowszech­nione. Jedynie niektóre kraje, na drodze regulacji prawnych i decy­zji politycznych, zaimplementowa­ły telemedycynę w szerszym zakre­sie. Pocieszające jest jednak, że w coraz większym stopniu zaczyna się dostrzegać istotne korzyści, nie tylko na poziomie lokalnym, lecz również w szerszym, międzynaro­dowym kontekście.

Poruszając temat telemedycyny należy zwrócić uwagę, że w obrębie nazewnictwa do­tyczącego zdrowia mieszczą się po­jęcia tak różne, jak wykorzystanie płyt CD, systemów operacyjnych, baz danych, elektronicznych reje­strów pacjentów, posługiwanie się internetem, korzystanie z poczty elektronicznej czy też książek elek­tronicznych. Należy więc podkre­ślić raz jeszcze, że pod pojęciem telemedycyny mieści się wykorzysta­nie w opiece zdrowotnej nowych technologii, pozwalających na po­konanie barier geograficznych dzielących pacjenta i personel me­dyczny. Nie można tu jednak pod­piąć każdego wykorzystania tech­nologii z zakresu informatyki.

W dzisiejszych czasach informa­cja może dotrzeć w dowolne miej­sce na świecie w ciągu kilku mi­nut czy nawet sekund. Pozwala to na jej wykorzystanie na poziomie międzynarodowym, a nie jedynie krajowym. Chociaż wciąż istnie­je istotne zróżnicowanie w dostęp­ności i wykorzystaniu technolo­gii informacyjnych pomiędzy po­szczególnymi krajami, postępują­ce skracanie tego dystansu pozwa­la na optymistyczne prognozy na przyszłość.

Cukrzyca jest jedną z przewle­kłych chorób, przy których lecze­niu można w bardzo dużym stop­niu spożytkować korzyści, jakie niesie telemedycyna. Wspoma­ga ona w sposób nieoceniony opie­kę lekarską i ułatwia kontrolę sa­mej choroby. W terapii zaś jest nie­zastąpioną pomocą w dopasowaniu planu leczenia do potrzeb pacjen­ta. Wystarczy wymienić takie możliwości jak:

-konsultacja na odległość z wy­korzystaniem wideokonferencji i przesyłania obrazów w czasie rze­czywistym;

- transmisja danych, telemoni-toring w czasie rzeczywistym lub na zasadzie store and for­ward (z wykorzystaniem wę­zła pośredniczącego, który naj­pierw pobiera całość informa­cji i po sprawdzeniu jej popraw­ności przesyła ją do węzła doce­lowego);

- wykorzystanie telefonii komór­kowej i wiadomości SMS w celu intensywnego monitorowania stanu pacjentów z cukrzycą;

- wyedukowanie pacjenta, wspar­cie samokontroli, leczenie na odległość.

- wykorzystanie systemów teleokulistyki w centrach podsta­wowej opieki zdrowotnej dla wdrożenia badań okresowych w celu wczesnego wykrycia retinopatii cukrzycowej.

Istotną kwestią jest też odpowied­nie przygotowanie pacjentów dia­betyków do posługiwania się tech­nologiami z zakresu informatyki i komunikacji, a przede wszystkim zapewnienie im dostępu do tych technologii.

Pokonanie bariery geograficznej nie jest jedyną korzyścią płynącą z wykorzystania telemedycyny. Rów­nie istotny jest czas, który się dzięki niej zyskuje. Pacjent zdecydowanie zmniejsza liczbę wizyt u lekarza, a dzięki temu może zachować więk­szą autonomię. Dobrym przykła­dem są dane ze Szpitala Kliniczne­go San Carlos w Madrycie. Badania przeprowadzone tam w ostatnich latach na grupie kobiet ciężarnych cierpiących na cukrzycę wskazu­ją jednoznacznie, że wykorzysta­nie telemedycyny poprawiło jakość życia pacjentek dzięki wyraźnemu ograniczeniu (o kilkadziesiąt pro­cent) liczby wizyt w ośrodku.

Lepszy monitoring stanu chore­go pozwala na zwiększenie kontro­li metabolicznej diabetyków. Dzię­ki temu zredukowane zostaje ry­zyko wystąpienia komplikacji. Po­nadto dzięki stałej kontroli ciśnie­nia tętniczego zmniejsza się ryzyko powikłań w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Innym, godnym wymienienia przykładem korzyści płynących z zastosowania telemedycyny jest uwrażliwienie na schorzenia okuli­styczne zarówno personelu ośrod­ków zdrowia, jak i chorujących na cukrzycę, którzy często nie zdają sobie sprawy, że znajdują się w gru­pie ryzyka. Pacjenci ci mogą cier­pieć na retinopatię cukrzycową, która nieleczona może doprowa­dzić do ślepoty. W związku z tym wszyscy diabetycy powinni prze­chodzić rutynowe badania oczu co najmniej raz w roku. W prakty­ce jednak większość pacjentów nie zgłasza się na takie badania, do­póki nie pojawią się dolegliwości. Dzięki systemowi telemedycyny liczba leczonych pacjentów wzrosła dwukrotnie.

Innym aspektem wykorzysta­nia telemedycyny, o którym war­to wspomnieć, mimo że nie odno­si się bezpośrednio do cukrzycy, jest fakt starzenia się społeczeństw państw Unii Europejskiej. Problem ten dotyczy również Polski. Pacjen­ci powyżej 65 roku życia wyma­gają wzmożonej opieki zdrowot­nej, co wiąże się ze wzrastającymi nakładami pieniędzy i czasu. Jest więc rzeczą oczywistą, że w mia­rę pogłębiania się tego zjawiska ko­nieczne będzie wypracowanie me­chanizmów, które będą odpowie­dzią adekwatną do zmieniającej się rzeczywistości i zapewnią spraw­ne funkcjonowanie systemu służ­by zdrowia.

Z analogicznym przypadkiem, gdy wykorzystanie telemedycyny może stać się koniecznością wymu­szoną przez sytuację mamy do czy­nienia w związku z cukrzycą. W ciągu ostatnich lat nastąpił wzrost liczby odnotowanych zachorowań. Konieczne jest więc znalezienie no­wych alternatyw w ich leczeniu i nadzorowaniu. Telemedycyna jest jedną z takich alternatyw.

Podsumowując, telemedycyna pozwala zmniejszyć kosz­ty zarówno publicznej i pry­watnej służby zdrowia, jak i te po­noszone przez pacjenta. Pomi­mo zredukowania liczby wizyt w ośrodkach zdrowia i hospitaliza­cji, skuteczność leczenia dorów­nuje tradycyjnej terapii. Z drugiej strony lekarzom telemedycyna do­starcza narzędzi ułatwiających pra­cę. Nie do przecenienia są też wy­pływające z wykorzystania no­wych technologii możliwości edu­kowania pacjentów z cukrzycą. A jak wiadomo, edukacja jest jednym z filarów skutecznego kontrolowa­nia choroby.

Na koniec wreszcie warto wspo­mnieć o aspekcie, który wydaje się być szczególnie aktualny. Telemedycyna, dając potencjalne możli­wości dotarcia wiedzy w rejony, w których pomoc lekarska jest naj­bardziej potrzebna, nadaje proce­sowi globalizacji bardziej humani­tarny wymiar.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena