Jeśli jesteś świeżo upieczonym maturzystą i zamierzasz po wakacjach rozpocząć studia pamiętaj, że wszelkich związanych z tym spraw organizacyjnych nie warto zostawiać na ostatnią chwilę.

Data dodania: 2012-05-21

Wyświetleń: 1912

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mieszkanie
Najważniejszą rzeczą, o jakiej powinieneś pomyśleć jest mieszkanie. Jeśli zamierzasz studiować poza swoim miastem, warto o mieszkaniu lub akademiku pomyśleć już zawczasu. Pod koniec września ceny wynajmu najczęściej rosną, a ofert jest coraz mniej. W zależności od możliwości uczelni, akademiki przyznawane są tylko części studentów. Im mniejszy dochód na osobę w rodzinie i większa odległość ośrodka akademickiego od miejsca zamieszkania, tym większa szansa na przyznanie miejsca w domu studenckim. Reszta żaków musi szukać lokum na własna rękę. Przeglądaj ogłoszenia w internecie, przespaceruj się po okolicy, w której chciałbyś zamieszkać, ale prze wszystkim popytaj znajomych. Może oni szukają lokatora do kompletu?

Komunikacja miejska
Jeśli nie uda Ci się znaleźć pokoju w bezpośredniej bliskości uczelni, prawdopodobnie będziesz musiał zaprzyjaźnić się z komunikacja miejską. Sprawdź, czy wystarczy wykupienie biletu miesięcznego na jedną linię, czy będziesz dojeżdżać z przesiadką. Obecnie w wielu miastach funkcjonują bilety elektroniczne zintegrowane z legitymacja studencką. Taki bilet można doładować a automacie, jednak by uruchomić tę usługę, będziesz musiał wybrać się osobiście do  jednego z biur komunikacji miejskiej. Nie zostawiaj tego na pierwsze dni roku akademickiego, bo pierwsze dni miesiąca zwiastują kilometrowe kolejki. Alternatywa dla autobusów? By zrobić coś dla zdrowia i własnego portfela w cieplejszym sezonie można przerzucić się na rower.

Studenckie konto bankowe
Jeśli nie masz jeszcze konta bankowego, to ostatni dzwonek, by je założyć. Niezależnie, czy będziesz korzystać z pomocy rodziców, czy chcesz podjąć pracę, rachunek w banku będzie niezbędny. To na niego pracodawca będzie przelewał Twoją pensję, a rodzice kieszonkowe. Obecnie większość banków oferuje specjalne konta dla studentów, które charakteryzują się niskimi kosztami obsługi i rozbudowana bankowością elektroniczną. Studenckie konto będzie przydatne również, jeśli zaczniesz myśleć o wzięciu kredytu studenckiego. Jeśli Twoje dochody są zbyt wysokie, by uzyskać stypendium socjalne, a obawiasz się, że bez dodatkowego wsparcia możesz nie sprostać finansowemu wyzwaniu, jakim są studia i mieszkanie w obcym mieście, warto pomyśleć o kredycie studenckim. To specjalna oferta skierowana do żaków, współfinansowana ze skarbu państwa i oprocentowana na tyle korzystnie, że może stanowić inwestycję.

Praca
A co z pracą? Pamiętaj, że pierwsze lata studiów należą zwykle do najbardziej wymagających. Sporo egzaminów, nowych przedmiotów, wykłady, ćwiczenia, laboratoria. Jeśli mimo to planujesz podjąć pracę, najlepiej szukać takiej, którą uda się dopasować do Twojego planu zajęć (np. weekendowa lub zdalna). Harmonogram wykładów i ćwiczeń będzie się zmieniał co semestr lub nawet częściej, dlatego od razu porozmawiaj z pracodawcą o indywidualnej organizacji czasu pracy.

Studenckie miejsca ze zniżkami
Jeśli w wakacje masz nieco wolnego czasu, warto poszukać w mieście, do którego się wybierasz, miejsc szczególnie przyjaznych studentom. Studenckie stołówki, zniżkowe karnety do kina dla pierwszoroczniaków, darmowe koncerty i festiwale, czy rabaty w księgarniach pomogą rozsądnie dysponować ograniczonymi funduszami studenckimi jednocześnie ciekawie spędzając czas. Przecież studia to nie tylko nauka, ale również wspaniała przygoda.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena