W świecie opartym na informacji bardzo ważne jest, aby umieć publicznie występować. Nauka przemawiania zaczyna się już na poziomie szkoły podstawowej, kiedy nauczycielka wzywa uczniów do tablicy, a kończy się maturą ustną z języka polskiego, która polega na prezentacji wybranego tematu.

Data dodania: 2012-05-10

Wyświetleń: 1727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezależnie jaką ścieżkę kariery wybrał absolwent, czy to dalszą naukę na studiach, czy od razu pracę, umiejętność przemawiania będzie jeszcze bardziej potrzebna niż w szkole. Przede wszystkim trzeba umieć zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jesteśmy oceniani nie tylko na podstawie tego co mówimy, ale również na podstawie tego jak mówimy i jak się zachowujemy podczas wypowiedzi. Prezencja, postawa, pewność siebie, ton głosu czy mowa ciała mówi o nas więcej, niż byśmy chcieli. Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej nadarzającej się okazji wygłosić przemówienie.

Przydają się one w każdej dziedzinie życia: podczas nauki, w pracy oraz w życiu towarzyskim.

Na wszelkiego rodzaju uczelniach studenci są zobowiązani prowadzić zajęcia w ramach ćwiczeń. Każdy kto miał okazje coś takiego robić wie, że nawet wśród swoich kolegów nie jest łatwo prezentować swoją wiedzę, zwłaszcza, że ma się świadomość, że praca jest cały czas oceniana przez wykładowcę. Oprócz tego trzeba przejść przez sito egzaminów ustnych oraz obronę pracy. Egzaminatorzy bardzo dobrze wyczuwają wszelki stres i traktują go jako oznakę nieprzygotowania, co sprawia, że dokładniej sprawdzają wiedzę studenta.

Praca zawodowa zazwyczaj zaczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej, na której trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. Nienaganne CV oraz bogate doświadczenie mogą zostać zniwelowane przez nieumiejętne zachowanie. Bardzo ważne jest aby pewność siebie oraz mowa ciała potwierdzały wypowiadane słowa.

Zdobycie wymarzonej pracy to dopiero początek, dalsza kariera i awanse wymagają dalszej pracy nad własnym wizerunkiem, nad postrzeganiem w oczach współpracowników i przełożonych. Osoby potrafiące zaprezentować siebie i swoje pomysły w odpowiedni sposób, są traktowane jako bardziej kompetentne od tych, które nie posiadają takiej umiejętności. Tylko dzięki sztuce publicznych wystąpień potrafią wygrać w wyścigu o kierownicze stanowisko z osobami, które mają lepsze kompetencje. Potrafią też dobyć zaufanie i lojalność swoich współpracowników.

Życie towarzyskie również wymaga odpowiednich zdolności. Zdobycie uznania i szacunku przebiega wieloma ścieżkami. Pewność siebie okazywana podczas zabierania głosu, umiejętność obrony własnego zdania są właśnie takimi ścieżkami. Zdobywa się w ten sposób uznanie nie tylko znajomych, ale również płci pięknej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena