Wejście w życie Ustawy deweloperskiej pozwoli łatwiej wyegzekwować naprawę usterek w zakupionej nieruchomości. Przed odbiorem budynku mogą być podstawą do rozwiązania umowy. Najlepiej zlecić wykonanie pomiarów izolacyjności akustycznej ścian. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.

Data dodania: 2012-05-04

Wyświetleń: 631

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 ze zm.) poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, a także zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach. W budynkach tych, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, a także elementy budowlane powinny mieć izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych dla: ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych, drzwi i okien wewnętrznych oraz od dźwięków powietrznych i uderzeniowych dla stropów. Dopuszczalne poziomy dźwięku w mieszkaniu określa norma PN-87/B-02151/02.

Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Jeśli jednak ściany lub stropy są o niedostatecznej izolacyjności akustycznej, wtedy mieszkańcy skarżą się na hałas przenikający przez te przegrody  działowe między mieszkaniami. Jaka są tego przyczyny? Jedną z nich jest źle zaprojektowany budynek, a drugą – zastosowane materiały budowlane są o niskiej izolacyjności akustycznej właściwej. Izolacyjności przegród budowlanych można ocenić na podstawie projektu budowlanego. Określenie dokładnych wartości wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wymaga przeprowadzenia pomiarów w mieszkaniu. Jeżeli wykażemy, stosując jedną z tych metod, że jakaś przegroda nie spełnia wymagań normowych, to należy podjąć działania poprawy ich izolacyjności akustycznej. Zwykle z taką sytuacją mamy do czynienia z nowymi mieszkaniami. Deweloperzy powszechnie minimalizują koszty budynków i stosują tanie materiały budowlane, które nie spełniają wymagań akustycznych. Dlatego słyszymy sąsiadów nawet wtedy, gdy zachowują się niezbyt głośno.  Co w takich przypadkach należy uczynić? W istniejących mieszkaniach najlepiej wykonać badanie izolacyjności akustycznej ścian i stropów na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek.

Oddzielny przypadek stanowią mieszkania nabywane po wejściu Ustawy z dnia 16 września 2011 r o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 Nr 232 poz. 1377). Wg niej „Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej (Art. 29) jeżeli informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej”. W prospekcie informacyjnym wymieniony jest projekt budowlany. Na podstawie projektu można ocenić izolacyjności akustyczne przegród budowlanych w mieszkaniu. Jeśli budynek lub przegrody budowlane w mieszkaniu są zaprojektowane (lub wykonane) niezgodnie polskimi normami, wtedy nie spełniają standardów akustycznych. Słyszymy sąsiadów lub hałas z łazienki. Zatem ocena projektu budowlanego stanowi podstawę do rozwiązania umowy kupna mieszkania.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena