Medycyna jest dziedziną, która bardzo szybko się rozwija. Jest to związane z pojawianiem się coraz to nowych chorób lub mutowaniem już istniejących.

Data dodania: 2012-04-30

Wyświetleń: 361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby wyleczyć takie choroby poddajemy się różnego rodzaju terapiom, bierzemy różne leki. Niestety w dzisiejszych czasach nie mamy lekarstwa na wszystkie choroby dotąd odnotowane. Takimi chorobami są między innymi różnego rodzaju raki, pląsawica Huntingtona, choroba Parkinsona, cukrzyca typu pierwszego i jeszcze wiele innych chorób.

                Jedną z gałęzi medycyny stale postępującą do przodu, tylko niestety małymi kroczkami, jest terapia komórkowa i medycyna regeneracyjna. Dzięki rozwinięciu się tej gałęzi na odpowiedni poziom zaawansowania byli byśmy w stanie zwalczyć takie choroby, jakie zostały wymienione powyżej. Niestety są to dla jednych jak na razie marzenia, dla innych cień szansy na wyleczenie, a dla jeszcze innych po prostu science-fiction. Lecz trzeba wierzyć, że osiągniemy ten cel.

                Terapia komórkowa w założeniu ma pozwalać na wykorzystanie ludzkich komórek do regeneracji uszkodzonych tkanek, bądź narządów. Głównie chodzi tu o zastosowanie materiału jakim są komórki macierzyste, ponieważ mają one zdolność do wielokrotnego podziału oraz mogą przekształcać się w różne wyspecjalizowane komórki tworzące różne tkanki. Komórki te mogą pochodzić od tej samej osoby, której się później zaaplikuje je lub od dawcy. Terapia komórkowa różni się tym od przeszczepów, że nie korzysta się w niej z całych narządów, czy organów, ale z pojedynczych komórek.

                Medycyna regeneracyjna jest stosunkowo nową dziedziną. Celem jej jest leczenie za pomocą komórek młodych, które mają zastępować komórki stare lub chore. Z tą metodą wiązane są również nadzieje na leczenie chorób genetycznych. Należy być coraz większej wiary, ponieważ tego typu leczenia weszły w fazę trzecią eksperymentów klinicznych. Faza ta polega na poddawaniu dużej grupy pacjentów takim terapiom, a następnie ocena skuteczności jej. Niestety takie terapie budzą u jednych nadzieje na lepsze jutro, a u innych oburzenie i sprzeciw. Do pierwszej grupy należą miedzy innymi osoby nieuleczalnie chore jak na razie, a do drugiej przykładem może być Kościół, który jest temu przeciwny, ponieważ znajdą się osoby, które zastosują takie terapie do celów, które Kościół uznaje za zakazane i niemoralne. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena