Problemy z nadwagą to poważny problem, który dotyczy wielu ludzi ze wszystkich krajów na całym świecie. Już co 3 amerykanin, ma problemy z nadwagą, a badania pokazują, że w tym samym kierunku podążają wszystkie państwa europy zachodniej. Jak skutecznie stracić na wadze i zacząć czerpać radość życia? Oto kilka wskazówek.

Data dodania: 2012-04-25

Wyświetleń: 1578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Zdecyduj czy naprawdę powinieneś schudnąć

Przyjrzyj się swojemu ciału. Zbadaj budowę, wzrost, wagę i historię swojej rodziny. Następnie rozważ, kiedy rozpoczęły się problemy z nadwagą. Zadaj sobie pytanie, czy przybrałeś na wadze ostatnio z powodujakiegoś przeżycia np. rozwodu, czy może jest to sytuacja, która trwa u Ciebie od dłuższego czasu?

2. Przeanalizuj styl jedzenia oraz poziom aktywności fizycznej.

Jeśli naprzemiennie głodujesz się, by póżniej jeść bez umiaru, powinieneś nauczyć się jeść naturalnie i regularnie. Wielu ludzi stosuje niskokaloryczną dietę i mimo to wciąż przybiera na wadze, a przynajmniej nie chudnie. Przyczyną takiej sytuacji jest połączenie ciągłej diety z nieprawidłowymi nawykami w jedzeniu, przymuszanie ciała do typu głodówki, która gromadzi tłuszcz.

3. Przez dwa tygodnie prowadź dzienniczek.

Zapisuj wszystko co i kiedy zjesz, notuj jak się czujesz  w tym czasie, np. jesteś znudzony, zły lub głodny. Dzienniczek wbrew pozorom, może bardzo łatwo wyjawić wiele tajemnic Twojego ciała. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jedzą automatycznie, bez zastanowienia się co tak naprawdę wkładają do buzi, ani w jakich ilościach. Jeśli zdecydujesz, się udać do dietetyka, koniecznie zabierz dzienniczek ze sobą.

4. Przygotuj plan.

Kiedy zdecydujesz, że jesteś już gotowy do zmiany stylu życia, powinieneś przygotować plan działania. Większość ekspertów zaleca nauczenie się przygotowywania wartościowych posiłków, spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów każdego dnia oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Rady lekarza rodzinnego, dietetyczki lub fizjologa ćwiczeń mogą być pomocne. Niektóre ośrodki medyczne, dysponują zespołami różnych specjalistów zajmujących się odchudzaniem. Wykorzystaj ich wiedze i doświadczenie, by zrealizować swój plan.

5. Nie planuj zrzucenia wagi zbyt szybko.

Gwałtowna utrata wagi oznacza gwałtowne przytycie na wadze w przyszłości. Nie próbuj tracić więcej niż 200 gram tygodniowo.

6. Wybierz odpowiedni moment.

Nie decyduj się rozpoczynać diety w tygodniu przed ślubem lub zaraz po stracie pracy. Nie powinieneś pogłębiać obecnego stresu kolejnym.

7. Nie próbuj zmieniać wszystkiego naraz.

Jeśli myślisz, że od jutra będziesz gotowy do całkowitej zmiany swoich nawyków, musisz wiedzieć, że jest to zupełnie nierealistyczne. Zmian dokonuj stopniowo, a efekty same przyjdą.

8. Wyjedź na wczasy odchudzające.

Jeśli nie potrafisz samemu przygotować wartościowego posiłku, a dodatkowo chcesz spędzić miło czas na świeżym powietrzu pod okiem profesjonalnego trenera, to najlepszym rozwiązaniem będą wczasy odchudzające. Instruktorzy indywidualnie układają plan żywieniowy oraz uczą jak łatwo i regularnie stosować go w życiu codziennym. Po tygodniu takich wczasów, z pewnością będziesz już wiedział, jak odpowiednio zarządzać swoim ciałem, by osiągnąć wygląd greckiego boga.

9. Przestań chodzić na zakupy.

W zamian poproś kogoś znajomego, by robił to za Ciebie. Jest to bardzo prosta rada. Jeśli nie mamy w zasięgu ręki chipsów lub czekolady, to poprostu ich nie zjemy. Zamiast tych wysokokalorycznych produktów, trzymaj lepiej pod ręką surowe warzywa lub ciasteczka ryżowe. To samo tyczy się jedzenia gotowanego. Nadwaga ma tendencje występowania w rodzinach i częściową przyczyną są wspólne, rodzinne nawyki w jedzeniu.

10. Waż jedzenie.

Wykonywanie tych nudnych czynności przez kilka dni, pomoże Ci wyćwiczyć oko w mierzeniu odpowiednich porcji dla Twojego organizmmu.

11. Nie licz kalorii.

Różne są opinie na ten temat, ale większość ekspertów sugeruje zmiany w sposobie jedzenia, a nie zezwalanie sobie na określoną ilość kalorii.

12. Zmniejsz spożycie alkoholu.

Można powiedzieć, że piwo to w zasadzie puste kalorie i nie ma żadnych odżywczych wartości dla Twojego organizmu. Przeciętnie człowiek otrzymuje około 10% więcej kalorii odkładających się z piwa, właśnie poprzez spożywanie alkoholu. Nasuwa się więc prosty wniosek, że być może w Twoim przypadku, wystarczy jedynie odstawienie alkoholu na bok, a spodnie wreszcie zaczną się dopinać. Nie wspominając już o tym, że Twój portfel stanie się wyraźnie grubszy.

13. Jedz śniadania.

Jak również lunch i obiad. Opuszczanie posiłku prowadzi w rezultacie do łapczywego jedzenia "czegokolwiek". Organizm wchodząc w stan głodówki, stara się szybko uzupełnić brak jedzenia. Jeśli podczas posiłku, zjesz 1/4 Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, stracisz ochotę na podgryzanie między posiłkami.

14. Upewnij się, że jesz tyle ile trzeba.

Jest to muzyka dla uszu każdej osoby będącej na diecie, jednak zbyt mało kalorii w ciągu dnia również nie skutkuje niczym dobrym, gdyż może prowadzić do łapczywego jedzenia i obniżonego metabolizmu.

15. Nie zniechęcaj się.

To, że nie wytrzymałeś jednego dnia i objadłeś się niewłaściwym jedzeniem, nie oznacza, że powinieneś rezygnować z diety. Pozbieraj się szybko i zacznij jutro dietę na nowo. Byle tym razem skutecznie.

16. Zmniejsz ilość spożywanego tłuszczu.

Zmniejszenie ilości produktów z dużą zawartością tłuszczu jest nie tylko bardzo korzystne dla Twojej sylwetki, ale również pomaga w minimalizacji ryzyka zawału i niektórych odmian raka. Tłuszcz dodaje potrawom dużej ilości kalorii. Jeden gram tłuszczu zawiera dziewięć kalorii, gdy 1 gram białka i węglowodanów już tylko po 4.

Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena