W tym poradniku przeczytasz jak zabrać się za trudny temat fotografii aktu, jak pięknie pokazać nagość kobiety nie posiadając specjalnego oświetlenia studyjnego.

Data dodania: 2012-04-23

Wyświetleń: 8324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fotografia artystyczna aktu w warunkach domowych ?

W tym poradniku przeczytasz jak zabrać się za trudny temat fotografii aktu, jak pięknie pokazać nagość kobiety nie posiadając specjalnego oświetlenia studyjnego. Początkujący fotograf, który przejdzie już przez stadium fotografii przyrody staje przed trudnym zadaniem.  Najczęściej jako modelkę do swoich pierwszych prób wybiera własną partnerkę ale jak zachęcić dziewczynę lub małżonkę do pozowania ? Nie zaczynaj od rozbierania do rosołu dziewczyny lub małżonki.  Poproś, żeby ubrała bieliznę, seksowna koszulkę lub podomkę ! Całkowita nagość jest mniej intrygująca niż częściowo osłonięte ciało. Koniecznie zadbaj o jej dobre samopoczucie na planie zdjęciowym, przygotujecie włosy i makijaż jeśli trzeba odwiedzając fryzjera i makijażystkę. Twoja modelka ma poczuć się pięknie i wyjątkowo. 

Zakładam, że znasz podstawy fotografii , wiesz co to przesłona i czas ekspozycji. W Twoim aparacie fotograficznym istnieje funkcja ustawień manualnych "T" , "AV" i "M".  Funkcje te znajdziesz w zaawansowanych aparatach kompaktowych oraz lustrzankach. Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć interesujący obraz fotograficzny, który nie będzie działem przypadku i zachwyci Twoich odbiorców. 

Obraz fotograficzny to nic innego światło rejestrowane na matrycy aparatu fotograficznego. Dobre światło jest głównym czynnikiem udanej fotografii a w szczególności fotografii aktu. Bez ciekawego oświetlenia, Twoje zdjęcia zawsze wydawać się będą płaskie i mało interesujące. Fotografowie zanim nacisną spust migawki często czekają godzinami aż światło będzie odpowiednie.

Znajdź odpowiednie miejsce. Twoje mieszkanie, dom babci, stary strych są dobrymi miejscami na pierwsze próby. Zadbaj o to żeby usunąć z kadru wszelkie elementy, które nie są przedmiotem kompozycji obrazu i bedą odwracać uwagę od głównego motywu czyli Twojej modelki. Wyłącz teraz oświetlenie. Będzie za ciemno ? I tak ma być ! Jedynym źródłem światła powinno być światło wpadające przez okna lub drzwi. Poszukujemy miejsc, w których granica światła i cienia jest zauważalna. Miejsce przy framudze drzwi lub bezpośrednio blisko okna będzie idealne. 

Zrób kilka prób fotografując z rożnym ustawieniami. Początkowo ustaw swój aparat fotograficzny na pomiar światła 'punktowy', ISO 400 w trybie AV ( priorytet przesłony) na wartość F 5,6. Przy tych ustawieniach aparat dobrał czas naświetlania 1/125 s  a przy pomiarze punktowym aparat zmierzył światło w środku kadru, czyli w najjaśniejszym punkcie ekspozycji. Ekspozycja jest wiec dobrana w ten sposób, żeby poprawnie naświetlić środkowy obszar kadru. Pozostała cześć kadru będzie niedoświetlona tworząc piękny i tajemniczy obraz.  

Regulując czyli zmniejszając lub powiększając wartość początkową czasu możesz teraz wpływać na końcowy efekt zdjęcia. Ustaw teraz czas naświetlania 1/60 sekundy, zobaczysz różnice w porównaniu do poprzedniego ustawienia.   

Ustaw teraz modelkę na granicy światła i cienia. Światło powinno tylko częściowo oplatać modelkę, pozostała cześć ciała powinna pozostać w cieniu. Znajdź odpowiedni kąt z którego zrobisz ujęcie i ustaw modelkę tak, żeby uzyskać ciekawą pozę. Jeśli fotografujesz całą postać, poproś aby Twoja modelka lekko ugięła i skrzyżowała nogi i wspięła się na palce. Nogi i łydki będą wyglądać korzystnie. Poproś żeby wyciągnęła ręce w geście przeciągania się jak po wstaniu z łóżka, wypięła biust do przodu i wyciągnęła szyję. 

Jeśli udało Ci się uzyskać efekt podobny do zdjęcia poniżej , to jesteś na dobrej drodze ! 

Powodzenia !  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena