Nad wyborem baterii kuchennej długo się nie zastanawiamy. Z reguły poświęcamy więcej czasu na wybór zlewozmywaka, dobierając baterię „przy okazji”. Nad czym się zastanowić dokonując wyboru?

Data dodania: 2007-12-13

Wyświetleń: 3616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nad wyborem baterii kuchennej długo się nie zastanawiamy. Z reguły poświęcamy więcej czasu na wybór zlewozmywaka, dobierając baterię „przy okazji”.

Tymczasem to właśnie bateria należy do najbardziej użytkowanego i eksploatowanego sprzętu w kuchni. Używasz jej, jak myjesz naczynia, przygotowujesz posiłki, gotujesz czy nawet sprzątasz. Średnio można przyjąć, że użytkujesz ją około 50 do 100 razy dziennie!

Nie wierzysz? Policz! I to w dniu, kiedy pracujesz, jak w dniu wolnym :)

Wiadomo już, że wybór zależy nie tylko od jej wyglądu, ale i od:
- jej niezawodności,
- trwałości (uszczelki czy głowice ceramiczne),
- rodzaju/wielkości zlewozmywaka,
- Twojej wygody użytkowania.

Od czego zacząć, nad czym się zastanowić?

# Stojąca czy naścienna?
O tym powinno myśleć się już w trakcie montowania rur. Wybór baterii montowanej na ścianie w momencie kiedy kuchnia jest już przygotowana do montażu mebli może być „ryzykowanym” posunięciem ;)

Masz zatem do wyboru baterie:
- ścienne czyli montowane na ścianie nad zlewozmywakiem.
- stojące, sztorcowe czyli na zlewie lub powierzchni roboczej (blacie).

Bateria ścienna jest bezpośrednio podłączona do rur z ciepłą i zimną wodą. Wysokość montażu nad zlewozmywakiem to około 25-35 cm.

Baterie stojącą montuje się w specjalnym otworze w zlewozmywaku lub obok zlewozmywaka w blacie. Tylko w tym rodzaju baterii spotkasz się z wyciąganą wylewką.

Podczas wyboru tej baterii zwróć uwagę na jej obrót. Niektóre mogą się obrać nawet o 360°. Najpraktyczniejsze będą takie, które mają zakres obrotu od 120° do 360°. Oczywiście w przypadku posiadania zlewozmywaka jednokomorowego obrót 90° w zupełności wystarczy.

Jeżeli zdecydujesz się na montaż obok blatu, to poinformuj o tym sprzedawcę, kiedy kupujesz zlewozmywak. Sporo zlewozmywaków ma gotowe otwory, można je jednak zamówić bez tego typu otworu, albo poprosić o specjalną zaślepkę. Gotowy otwór można wykorzystać na zamontowanie np.: dozownika.

Baterie stojące podłączane są za pomocą wężyków (w chwili obecnej większość producentów oferuje to w cenie baterii), lub można podłączyć rurami na sztywno. W zależności od wykonania wężyków trzeba się liczyć z ich wymianą co parę lat i sprawdzania od czasu do czasu ich szczelności. Rozwiązanie niezwykle wygodne podczas montażu, jednak mniej trwałe.

Podłączenie do rur jest droższe, jednak bardziej pewne. W cenie baterii stojącej i ściennej są zazwyczaj zawarte potrzebne do montażu akcesoria: śruby, podkładki, mocowania, rozetki, uszczelki itp.

CDN...
Licencja: Creative Commons
0 Ocena