To, że naszym życiem rządzą schematy i stereotypy wiadomo nie od dziś. Jak dowodzą znawcy tematu, myślimy stereotypami i przez nie patrzymy na świat. Są to takie przekonania, które ciężko zmienić, to pierwsze skojarzenia o danej rzeczy czy osobie.

Data dodania: 2012-04-11

Wyświetleń: 540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z jednej strony krytykujemy postępowanie zgodne z obiegowymi przekonaniami, a z drugiej strony nie możemy się od nich uwolnić. Prawda jest bowiem taka, że nasz mózg nie może inaczej funkcjonować. Nawet jeśli przezwyciężymy jakiś stereotyp i uciekniemy od niego, to popadniemy w inny.

Badacze stereotypów traktują je bardzo poważnie – świadczą one bowiem o tym, jak działamy jako społeczeństwo, co dla nas jest ważne i jak zmienia się nasz system wartości. Możemy podzielić stereotypy na kilka obszarów. Najpowszechniejsze są te dotyczące poszczególnych narodowości, który głoszą, że Niemcy są drobiazgowi, Szkoci skąpi a Rosjanie dużo piją. Nawet jeśli nie chcemy, takie będzie nasze pierwsze skojarzenie. Dopiero racjonalne myślenie potrafi przywrócić obiektywizm.

Inną grupą są stereotypy związane z płcią. Tu sytuacja jednak nieco się komplikuje. Kobieta jest zazwyczaj słaba, powinna zajmować się domem  i być wrażliwa. To wszystko podkreślane jest przez odpowiedni strój, który podkreśla atuty kobiecości – dlatego uważa się, że kobiety są bardziej próżne niż mężczyźni. W tym przypadku duże są różnice między indywidualnymi stereotypowymi obrazami kobiecości i męskości – w dużej mierze mają one przełożenie chociażby ze względów na biologiczną stronę płci. Często są jednak zupełnie bezpodstawne. Stereotyp często mylony jest z tradycją. Na przykład suknie ślubne  zawsze kojarzą nam się z białymi, długimi i strojnymi ubiorami, ale nie wynika to ze stereotypu, ale z tradycji właśnie.

I tak nie możemy dać się zwariować – nie unikniemy myślowych schematów, ale nie możemy im bezmyślnie ulegać. Zresztą cała zabawa polega na łamaniu obiegowych opinii…

Licencja: Creative Commons
0 Ocena