Zazwyczaj mało uwagi poświęcamy przedmiotom codziennego użytku. Wydaje się, że są one czymś oczywistym i banalnym. Ciekawe może być jednak poznanie historii takich zwykłych rzeczy jak na przykład… piżama męska. Przywędrowała ona do Europy aż z Indii!

Data dodania: 2012-04-11

Wyświetleń: 1779

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

piżama męskaUbiór nocny dla panów czyli piżama męska to wynalazek mieszkańców Indii. Tam ten luźny i przewiewny strój z bawełny (idealny biorąc pod uwagę miejscowe warunki klimatyczne) był noszony jednak jako odzież dzienna.  Przejęli go od rdzennych mieszkańców przybyli w XVII wieku do Indii Europejczycy zmęczeni wszechobecnym gorącem. Piżama mogła być wykonana nie tylko z bawełny, ale także z jedwabiu (współczesny klasyk czyli flanelowa piżama męska nie miał racji bytu w klimacie indyjskim).

Dopiero na początku XX wieku piżama zaczęła być traktowana jako strój nocny dla eleganckich panów w Wielkiej Brytanii. Kobiety zaczęły sypiać w piżamach dopiero w trakcie II Wojny Światowej. Tę modę wylansowała słynna Coco Chanel, która chciała zapewnić kobietom strój modny, niekrępujący i wygodny, w którym dama mogłaby i spać i uciekać w czasie nalotu do schronu. Ponieważ wcześniej strój podobny do piżamy kobiety nosiły w trakcie wypoczynku na plaży, to Chanel uznała, że taka nocna piżama nie naruszy dobrych obyczajów. Męska piżama całkowicie wyparła koszule nocne jako strój do łóżka dla panów. Kobiety mają większą swobodę wyboru, a wiele z nich szczególnie ceni sobie wygodę, jaką zapewnia piżama.

Współcześnie piżama występuje w wersji z rozpinaną bluzą i wykładanym kołnierzykiem. Dużą popularnością cieszy się też wersja wciągana przez głowę. Oferowane na rynku piżamy występują w cieplejszej zimowej wersji oraz letniej, z krótkim rękawem i nogawkami. Piżamy mogą być szyte z bawełny, flaneli, trykotu, luksusowego jedwabiu, a dla pań także ze lśniącej i gładkiej satyny. Mogą być jednobarwne i ascetyczne lub wprost przeciwnie – zdobione wzorkami, nadrukami czy haftami. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena