Co w produkcji jest najważniejsze? Wytworzenie produktu i oddanie go do rąk użytkownika. Z biegiem lat wyrobom stawiane są coraz wyższe wymagania. Na znaczeniu przybiera ich kształt, dokładność wykonania, coraz istotniejsza staje się niezawodność.

Data dodania: 2007-12-11

Wyświetleń: 3677

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co w produkcji jest najważniejsze? Wytworzenie produktu i oddanie go do rąk użytkownika. Z biegiem lat wyrobom stawiane są coraz wyższe wymagania. Na znaczeniu przybiera ich kształt, dokładność wykonania, coraz istotniejsza staje się niezawodność.

Chcąc uzyskać części pozwalające działać maszynom jak w przysłowiowym zegarku lub zamienić drewno w krzesło potrzebna jest pewna określona czynność, przybierająca inną formę dla każdego materiału, ogólnie zwana obróbką.

To właśnie dzięki obróbce materiał może nabrać kształtów i formy właściwej przedmiotowi, jaki chcemy uzyskać. Bardzo ważna jest tutaj obróbka końcowa, jednak nim do niej dojdzie, przedmiot poddawany jest szeregowi innych zabiegów przetwarzających jego strukturę do pożądanej formy. To dzięki obróbce z surowca powstaje produkt. Pod względem obrabianego materiału najczęściej spotykana jest obróbka drewna, metalu, plastiku. W jaki sposób obrabia się przedmioty?

Za najpopularniejsze metody wykorzystywane w przemyśle uważa się obróbkę termiczną, czyli działanie odpowiednio niskiej lub wysokiej temperatury, głównie stosowaną w przypadku metalu, oraz obróbkę mechaniczną. Do pierwszej grupy zaliczają się hartowanie, połączone również z wyżarzaniem czy też ulepszaniem cieplnym. Bardzo często proces taki występuje w produkcji samochodów, okrętów. Stal, która służy do produkcji części samochodów poddawana jest wcześniej innej obróbce – skrawaniu. Obróbka skrawaniem to rodzaj obróbki mechanicznej, polegający na usunięciu części warstwy materiału. W jej obrębie możemy mówić m.in. o ścinaniu, skracaniu, ścieraniu. W tych celach używane są materiały ścierne, specjalistyczne urządzenia i maszyny. Te dwa główne rodzaje obróbki wzajemnie się uzupełniają, prowadząc w ostateczności do otrzymania niezawodnego produktu końcowego.

Techniki te należą do form tradycyjnych. Współcześnie obserwujemy jednak rozwój innych, nowoczesnych metod. Najbardziej popularną jest tutaj laser, którego zasięg działania z każdym rokiem się zwiększa. Wykorzystywany jest nie tylko w medycynie przy skomplikowanych zabiegach, lecz także w przemyśle i produkcji, szczególnie do tworzenia drobnych, precyzyjnych przedmiotów. Lasery odznaczają się bowiem bardzo dużą dokładnością. Mamy także wskaźniki laserowe, które służą do optymalizacji procesu cięcia bądź wykrawania. W technice projekcji laserowej wykorzystywana jest bardzo precyzyjnie wytyczona linia laserowa umożliwiająca dokładne pozycjonowanie narzędzi w różnych gałęziach przemysłu. Korzyści płynące z posługiwania się nowoczesną techniką mogą być naprawdę duże, ale dobrze jest pamiętać, że powstała ona na bazie dawnych technologii.

Niezależnie od użytej techniki i metody jedna rzecz jest oczywista – bez odpowiedniej obróbki materiału nie byłoby gładkich powierzchni, delikatnych przedmiotów oraz samej technologii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena