Obligacje skarbu państwa są pożyczką, którą skarb państwa zaciąga u nabywcy obligacji i po zapadalności (okres po którym następuje wykup), środki są wypłacane osobie, która nabyła obligacje.

Data dodania: 2012-03-28

Wyświetleń: 1450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Obecnie można zakupić 4 rodzaje obligacji detalicznych:

3 rodzaje obligacji oszczędnościowych;
1 rodzaj obligacji rynkowych.

Obligacje oszczędnościowe są obligacjami 2, 4 i 10 letnimi. Charakterystyczną cechą tych obligacji jest to, że nie są one handlowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje te można przedstawić do przedterminowego wykupu, gdy chcemy wcześniej zakończyć naszą inwestycje.

Natomiast obligacje 3-letnie charakteryzują się tym, że są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych i możemy je sprzedać na giełdzie, gdy będziemy chcieli odebrać środki przed wykupem tych obligacji.

Jeżeli dokonamy zakupu obligacji, w zależności od rodzaju tych obligacji, możemy otrzymywać odsetki:

albo w okresach półrocznych;
albo w rocznych;
albo po całym okresie inwestycji.

A więc inwestując w obligacje musisz zastanowić się na jak długo chcesz w ten sposób ulokować swoje pieniądze, musisz też zastanowić na tym w jakich okresach chcesz otrzymywać odsetki.

Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to oprocentowanie obligacji jest podawane do publicznej wiadomości przed każdą emisją przez Ministerstwo Finansów. Mechanizm ustalania oprocentowania obligacji jaki jest przewidziany dla każdej emisji zapisany jest w liście emisyjnym, który również powinieneś przeczytać przed zakupem obligacji.

Obligacje skarbu państwa są najbezpieczniejsza formą oszczędzania pieniędzy, gdyż wykupienie obligacji jest gwarantowane przez Skarb Państwa.

Jeżeli chcesz zainwestować swoje pieniądze w obligacje skarbu państwa, przede wszystkim zastanów się na jak długo chcesz inwestować. Oczywiście będziesz mógł wyjść wcześniej z inwestycji, ale powinieneś określić swoje potrzeby inwestycyjne.

A więc na początku określ jakim kapitałem dysponujesz i na jak długo chcesz te pieniądze ulokować.

Obligacje skarbu państwa można już kupić za 100 zł (najmniejsza kwota za jaką można kupić obligacje skarbu państwa).

Przed zakupem obligacji pamiętaj o tym, żeby zapoznać się z listem emisyjnym, ponieważ jest tam dokładnie opisane czym są obligacje skarbu państwa.

A więc przed zakupem obligacji powinieneś wiedzieć:

w jaki okresach sprzedawana jest obligacja;
jaka jest wysokość naliczanych odsetek;
w jaki okresach będą wypłacane Ci odsetki;
w jaki sposób będziesz mógł wyjść z tej inwestycji przed wykupem obligacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena