Kamieniem milowym w rozwoju telewizji mobilnej można określić koncepcję nadawania w oparciu o DVB-SH. W pierwszych miesiącach 2008 roku w USA ruszy pilotażowy program nadawania w technologi DVB-SH (DVB Satellite Services to Handhelds).

Data dodania: 2007-12-10

Wyświetleń: 2755

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kamieniem milowym w rozwoju telewizji mobilnej można określić koncepcję nadawania w oparciu o DVB-SH.

W pierwszych miesiącach 2008 roku w USA ruszy pilotażowy program nadawania w technologi DVB-SH (DVB Satellite Services to Handhelds).

Konsorcjum firm ICO, Hughes, DiBicom i Alcatel Lucent uruchomi program MIM (Mobile Interactive Media), czyli system przekazu programów telewizyjnych, danych oraz komunikacji, wykorzystując satelity geostacjonarne o dużej mocy transmisyjnej firmy ICO i nadajniki naziemne UMTS.

W zamierzeniach tej odważnej koncepcji terminale odbiorcze otrzymywałyby sygnał broadcastowy (rozsiewczy) i unicastowy (punkt - punkt). Sygnał rozsiewaczy mógłby być nadawany zarówno z nadajników naziemnych jak i z satelity. Natomiast programy płatne, np. VOD oraz komunikacja zwrotna byłyby możliwa w technologii transmisji punkt - punkt, z wykorzystaniem naziemnej sieci UMTS.

Konsorcjum proponuje przenieść standard naziemnego nadawania DVB-H, z obecnego UHF, w pasmo S (2,2 GHz) - bo takie jest używane w technologii DVB-SH. Udałoby się stworzyć wtedy uniwersalną platformę mobilną - łatwą w uruchomieniu i tanią, ponieważ satelity pokrywałyby sygnałem teren pozamiejski. W miastach, a zwłaszcza w pomieszczeniach sygnał byłby dostępny z nadajników UMTS lub alternatywnie z nadajników DVB-H.

Więcej w najnowszym Informatorze TV Sat, CCTV i WLAN na stronie: http://www.dipol.com.pl/inf/informator_tv-sat_cctv_wlan_inf_dipo_2007_43.htm
Licencja: Creative Commons
0 Ocena