Prowadząc własną firmę warto zapewnić sobie dostęp do porad prawnych. Prawna obsługa podmiotów gospodarczych jest oferowana przez wiele kancelarii, które specjalizują się w prawie gospodarczym.

Data dodania: 2012-03-08

Wyświetleń: 1810

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

siedziba głowna coca-colaDużym firmom i przedsiębiorstwom potrzebna jest stała obsługa podmiotów gospodarczych. Dlatego mają one swój dział prawny, który na bieżąco rozwiązuje problemy firmy, przygotowuje treść umów, sprawdza zawierane kontrakty i służy pomocą w razie potrzeby. Dział prawny stanowi wówczas taką samą cześć struktury firmy jak na przykład księgowość albo dział sprzedaży. W mniejszych firmach dział prawny może być zbyt dużym obciążeniem (dział prawny w mikroprzedsiębiorstwie nie jest chyba optymalnym rozwiązaniem).  Jednak i małym firmom potrzebna jest prawna obsługa podmiotów gospodarczych. Jakie rozwiązanie zapewniające dostęp do porad prawnych byłoby optymalne dla małych firm?

Obsługa podmiotów gospodarczych znajduje się w zakresie usług świadczonych przez większość kancelarii prawnych. Taka kancelaria obsługuje spółki prawa handlowego oraz inne podmioty gospodarcze. Profesjonalna obsługa podmiotów gospodarczych to między innymi pomoc w zakładaniu i rejestracji spółek prawa handlowego oraz nanoszenie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kancelaria prawna może też pomóc w prawidłowym sporządzaniu umów spółek. Oferowana przez kancelarie obsługa podmiotów gospodarczych  obejmuje też często działania związane z podwyższaniem kapitału zakładowego, łączeniem spółek, ale także ich podziałem oraz rozwiązywaniem i likwidacją.

Obsługa podmiotów gospodarczych powinna też obejmować bieżącą pomoc prawną, która jest potrzebna każdej firmie. Czymś takim jest sporządzanie kontraktów cywilnoprawnych oraz negocjowanie ich warunków w imieniu firmy. Obsługa podmiotów gospodarczych to także reprezentowanie przed sądem (wszystkich instancji) firmy. Szczególnie ważne jest to w przypadku dochodzenia należności oraz realizacji wynegocjowanych warunków kontraktu.

Kompleksowa prawna obsługa  podmiotów gospodarczych powinna też obejmować opracowywanie statutów, regulaminów oraz innych dokumentów, które regulują i ustalają warunki funkcjonowania firmy. Ważne jest zadbanie o to, by te dokumenty nie były sprzeczne z obowiązującymi w Polsce normami prawnymi. Fachowa pomoc kancelarii prawnej zapewni, że powstający dokument nie jest sprzeczny z prawem. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena