Coaching kariery to specyficzna forma pracy z ludmi, która pomaga im odkryć to, co pozwoli im się spełnić zawodowo oraz pomaga stworzyć ścieżkę, która id do osiągnięcia tego celu doprowadzi.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 2721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoby, które mogą skorzystać z coachingu kariery, to osoby w momencie zmieniania pracy, będące nieusatysfakcjonowane ze swojej aktualnej sytuacji zawodowej, będące na progu podjęcia decyzji o ich przyszłej karierze.Coaching kariery to zadawanie właściwych pytań, zapewnienie informacji zwrotnej, pomoc przy rozpościeraniu skrzydeł, motywowaniu i utrzymywaniu się na właściwej ścieżce do osiągnięcia celu. W coachingu kariery praca może odbywać się z jedną osobą, ale również w grupie. Coaching może być uzupełniany przez warsztaty, consulting, doradztwo, publikacje zwarte, artykuły. Coaching kariery może być również zastosowany celem podniesienia morale wśród pracowników. Coaching kariery nie ma barier wiekowych – zorientowany jest tak na osoby młode, właśnie rozpoczynające swoją przygodę z pracą zawodową, na osoby zmianiajáce pracy, powracające na rynek pracy aż do momentu ich przejścia na emeryturę. Poprzez Coaching Kariery klient zwiększa świadomość siebie, własnych talentów, motywacji, wartości i predyspozycji, jasno precyzuje cel życiowy i dalsze kierunki działań, eliminuje blokady, samoograniczające przekonania, zwiększa pewność siebie, orientuje klienta na tworzenie postawy polegania na sobie.

Osoby, które skorzystały z coachingu kariery znajdują pracę 15 – 46% szybciej niż te, które z tej formy pomocy nie skorzystały (Lee Hecht, Harrison). W Polsce tendencja do zmieniania pracy wielokrotnie, na przestrzeni życia, zaczyna być coraz wyraźniejsza; w USA i Europie Zachodniej większość ludzi zmienia pracę 10 – 14 razy, natomiast przęciętna praca trwa 2- 3 lata.

Należy zdawać sobie sprawę z sytuacji rynku pracy, która będzie generowała potrzebę stosowania coachingu kariery. Korporacje w obecnie znanej nam postaci za 20 lat nie będą istniały (Tom Peters). Przynajmniej 6 na 10 firm z listy Fortune 500 stosuje coaching w swoich firmach (Manchester). Firmy, w których pracownicy stają się zaangażowani i przywiązani do swojej pracy, odnotowują wzrost sprzedaży, wzrost lojalności klienta i wzrost zysków (Gallup). Firmy oferujące coaching jako element wspierający szkolenie odnotowują czterokrotny wzrost produktywności w porównaniu do efektów po samym szkoleniu (Public Policy Administration). W USA 86% firm zatrudnia coachów celem podnoszenia umiejętności, wykorzystania potencjału.

Coaching kariery nie wyklucza zaistnienia terapii czy doradztwa. Różne formy pracy z klientem mogą się nawzajem uzupełniać i stymulować. Coaching jest wskazany w momencie, kiedy klient chce, może i potrafi pracować nad przyszłością, orientuje się na jego mocne strony. W coachingu klient jest w pełni odpowiedzialny za postęp w przybliżaniu sie do swoich celów.

Coaching pomaga:

zabierać się do zadań, które jest szansa skończyć, koncentrować się na czynnościach, określić jasne cele koncentracji, uzyskać natychmiastową reakcję zwrotną, stymulować głęboki lecz niewymagający wysiłek, zaangażowanie, które eliminuje problemy ze świadomości, w tworzeniu poczucia kontrolowania własnych działań, w niwelowaniu niepokoju, w zyskiwaniu poczucia jaźni, w zmienianiu poczucia czasu.

Życie zawodowe stanowi istoną część naszego życia, zdarza się, że nas określa. Gorąco zachęcam do świadomego kreowania swojej kariery, coach specjalizujacy się w coachingu kariery może zdecydowanie wspomóc proces zmian w karierze zawodowej

Licencja: Creative Commons
2 Ocena