Masaż ajurwedyjski wpływa korzystnie na kondycję całego organizmu. Pamiętajmy, że nie zawsze musi być on wykonywany przez specjalistę. Zwykły masaż można wykonać samemu, stosując wybraną technikę.

Data dodania: 2012-03-02

Wyświetleń: 2455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Masaż działa bezpośrednio na wszystkie trzy układy – krążenia, nerwowy i limfatyczny. Oczyszcza i ożywia ciało dzięki temu, że pobudza przepływ limfy i wytwarza ciepło w trakcie wcierania olejku. Warto zatem codziennie poświęcić kilka minut na ten zabieg, wykonując podczas niego(stosując) wybrane techniki.

Efleuraż. Efleuraż składa się z rytmicznych pociągnięć wykonywanych zgodnie z kierunkiem przepływu krwi. Masaż kończyn rozpocznij głaskaniem dłoni/stóp. Dotykaj w ten sposób cały masowany obszar. Zazwyczaj ogólny masaż zaczyna się właśnie od delikatnego efleurażu.

Petrissage (peedanam). Chwyć mięśnie palcem wskazującym i kciukiem, odciągnij od kości i ściśnij. Powtórz te ruchy od głowy do stóp. Pomoże to wchłonąć składniki odżywcze. Wrażliwe dłonie z łatwością wyczują mięśnie oraz poczują ich reakcję na leczenie. Wykręcanie lub skręcanie odnoszące się do większych mięśni, również jest częścią techniki petrissage.

Ugniatanie (mardanam). Ugniatanie wykonuje się na różne sposoby. Obejmij dłońmi większe partie ciała i wykonuj ruchy, jakbyś chciał nimi potrząsnąć. Inny rodzaj ugniatania polega na tym, że za pomocą obu dłoni uciskasz większą powierzchnię i wykonujesz ruchy okrężne, co sprawia, że miękkie tkanki naciskają na twardsze struktury kostne. Ugniatanie i petrissage działają na pląsawicę, żylaki, świeże złamania oraz stany zapalne.

Wykręcanie z pocieraniem (marszanam). Zataczaj małe kółka opuszkami palców lub kciuków, ewentualnie nasadą dłoni. Stosuj tę technikę do leczenia pacjentów cierpiących na lumbago, rwę kulszową, porażenie nerwu twarzowego oraz w wypadku narośli. Ruchy powinny biec w górę. Wykręcanie z pocieraniem pobudza drobniejsze tkanki. (fragment książki "Ajurweda a uroda" Melanie Sachs)

 

Poklepywanie. Istnieje sześć sposobów wykonywania tej techniki:

1.Siekanie. Uderzaj rekami na przemian, stosując lekkie, szybkie uderzenia. Używaj do tego trzech środkowych palców, brzegu małego palca oraz kości łokciowej. Poruszaj bokiem dłoni w krótkich, nagłych uderzeniach, najpierw jedną dłonią potem drugą.

2. Uderzanie. Lekko zaciśnij dłonie i wyprowadzając ruchy z nadgarstka opuszczaj je. Siekanie, uderzanie oraz bębnienie są skuteczne w przypadku większych mięśni bioder, takich jak mięśnie lędźwi i pośladków.

3. Klepanie (czampanam). Klepanie to ruch samego nadgarstka, gdy dłonie są całkowicie rozluźnione.

4. Ubijanie. Należy wykonywać je szybkimi ruchami brzegiem lekko ugiętych dłoni. Technikę tę można stosować do masażu wątroby, pośladków oraz mięsistej części ud i ramion, zwłaszcza u osób otyłych. Uderzanie to ruch podobny, ale wykorzystywany jedynie do masażu części mięsistych.

5. Potrząsanie (kampanam). Przytrzymaj mocno masowaną kończynę i potrząsaj nią w taki sposób, aby jej ruchy były swobodne.

6. Wstrząsanie za pomocą palców. Połóż środkowe palce na chorej części ciała i bardzo szybko, ale jednocześnie lekko potrząsaj nimi. Ruch taki pomaga złagodzić ból nerwów oraz rwę kulszową. Wibracje w nerwach wzbudzamy przeciągając palcami wzdłuż nerwu i potrząsając nimi jednocześnie. Wstrząsanie za pomocą palców stosuj w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz w celu usunięcia wzdęcia i pobudzenia nerwów w przypadku porażenia nerwu twarzowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena